gorana
FD HBK Medlem
Vilket dieselfilter rekommenderar ni är bäst och lättast att byta till. Framför allt att det inte blir läckage där kabelkontakten gängas in i botten.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Nej det funkar ej på moderna motorer.För så slog man i typ k sprit så vattnet gick igenom. Vi slog i spriten till luftbomsarna i tanken på diesel för att slippa vattnet. Skulle det inte funka på moderna motorer , eller har jag fel för att slippa vattnet.
Mats
Var köper man dessa?Jag tror det viktigaste är att ha specialverktyget vid byte av filter för att undvika problem med läckage.
Visa bilaga 154496