• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Lofoten i juli 2017

Tack för reseberättelsen. Många bra tips, funderar på Kalix, kokolaforsen innan ev. Lofoten i sommar. Anders o Lena.
 
Vi kommer också att besöka Lofoten i sommar.
Men först Nordkap och på nervägen blir det Lofoten. Även Atlanthavsvejen står på önskelistan.
Får se vad tiden räcker till.
 
Har en grej som jag tänkte fullfölja.
Spotta över kanten i havet vid Nordkap och göra samma sak vid Gibraltar.
Då har jag varit så långt norr ut och så långt söder ut man tar sig utan att åka båt.
Sen har jag också förstått att Nordkap inte är så mycket mer än en klippa. Men det är som sagt inte själva grejen.:twitcy:
 
Har en grej som jag tänkte fullfölja.
Spotta över kanten i havet vid Nordkap och göra samma sak vid Gibraltar.
Då har jag varit så långt norr ut och så långt söder ut man tar sig utan att åka båt.
Sen har jag också förstått att Nordkap inte är så mycket mer än en klippa. Men det är som sagt inte själva grejen.:twitcy:

Nordkap anges som den nordligaste platsen i Europa men det är faktiskt fel.
Med dagens mätinstrument vet man att Knivskjellodden ligger ännu längre norrut än Nordkap.
Jag besökte Nordkap för 17-18 år sedan. Visst är det mest bara en över 300 meter hög klippa men det känns ändock något speciellt då det bara är himmel och hav norröver ända till Svalbard.
Nordkap ligger på ön Magerøya men numera är det tunnel till ön. Det är ett fantastiskt landskap man åker genom på vägen dit så jag tycker att det är värt ett besök.
När vi var där fick man betala ett inträde till området och då fick man stå där med husbil eller husvagn i 48 timmar.
Hela resan till Nordkap och besöket på där är väldigt väderberoende. Är det regn och dimma ser man inte mycket av det fantastiska landskapet.

Jan-Olov
 
Stort tack för berättelsen. Hela familjen kommer åka nästan samma rutt till sommaren. Vi får se vad barnen tycker men med valsafari, båtturer och glass så tror jag att alla får en bra resa. Många bra tips - tack!
 
Sørligste punkt i Europa er Isla de Tarifa, 11380, Cádiz, Spania - om en godtar at det er bro ut til øya :D ellers er det havnebyen Tarifa
 
Verkligen inspirerande läsning, funderar på att ev. åka den rutten nu i sommar.

Är det svårt att hitta ställen för tömma gråvatten, toa (kasett) och fylla färskvatten?
 
Vi åkte Lofoten runt midsommar. Känner igen dom flesta bilder, otroligt fint där ute.
Tack för fin reseberättelse.
 
Är det svårt att hitta ställen för tömma gråvatten, toa (kasett) och fylla färskvatten?[/QUOTE]
Möjligheterna finns på flera mackar i Norge förutom på ställplatserna.
Således inga problem alls.
 
Tillbaka
Toppen