• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Värme i husbilen.

F

F.d. 22497

Guest
Hej.Är i färd m att bygga om en husbil till crossbuss,(fanns ingen värme i vagnen,)sitter en diselvärmare i som värmer motorn med timer,nån som vet om det kan fungera att bygga om till vattenvärme,m element typ husvagn,o nån liten pump,nån som vet nåt? Tacksam för svar.
 
F

F.d. 58782

Guest
Sv: Värme i husbilen.

Går alldeles utmärkt att använda!!brukar vara på 5 kW men använd en värmeväxlare så att du separerar systemen, då kan du bygga bo dels värmen trycklöst med ett högt plaserat expansions kärl ock en cirkulations pump konvektorer / golvvärme/ fläcktvärmare ock till o med en varmvatten beredare!
 
F

F.d. 1470

Guest

Tobbe

HBK Medlem
Inlägg
84
Kommun
Sundsvall
HBK-Nr
6778
Medlemskap
2025
Sv: Värme i husbilen.

Se denna tråd:
http://www.husbilsklubben.se/forums/posts/828568

Går att bygga. Har gjort exakt detta med en Eber som satt i en MB Sprinter från 2008. Drog även om slangarna och satte i en värmeväxlare så att jag fick värmaren på bodelslingan som jag installerade.

Anders

Jag har gjort exakt detsamma i en Sprinter -03, kan rekomendera det, har fungerat i 3 år, vinter till -15, har använt orig Eber värmaren, den är på 5 kw, monterat en rumstermostat som styr värmaren, sen är det en Alde värmeväxlare och ett vatten system med element, cirkulationspump och expansionskärl från Alde.
Lycka till
 
Toppen