• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

På spåret del 3 2011 >

Sv: På spåret, del 3 2011/15

Javisst är det Sun City i Sydafrika !
Ett litet område med casino, konstgjord sjö, lyxhotell, golfbanor och vilddjursreservat. Byggdes för att locka internationella artister och besökare under Aparthaid tiden.

Vassego Janne o kör vidare!
 
Sv: På spåret, del 3 2011/15

Tackar.
Ren gissning utifrån dina ledtrådar!
Och nu till ...?
// Janne
 

Bilagor

  • V5678.jpg
    V5678.jpg
    467,4 KB · Visningar: 14
Sv: På spåret, del 3 2011/15

S:t Petersburg?
Är lite nyfiken på om det är rätt, för jag såg en funktion på min dator som jag faktiskt inte sett tidigare.
När jag klickade på bilden kom där upp lite olika alternativ, bl.a. "sök på Google efter bild".
Funkar det så blir det ju lite fusk men det är kanske OK.

Et det Chrome som webleser? Edge i Win10 har ikke den funksjonen, Cortana svarer bare at den ikke kan hjelpe.
 
Sv: På spåret, del 3 2011/15

Apropå vilda gissningar:
Kan det vara multimedianöjesparken, Futuruscope norr om Poitiers i Frankrike ?:confused:
//Kjell
 
Sv: På spåret, del 3 2011/15

Kjell det är din tur nu.
Näst störst filmduk i landet finns på Royal i Malmö och är på 170kvm. Huset på bilden i inlägg 12731 har en filmduk på 600kvm och filmduken i byggnaden i inlägg 12733 är på 540kvm.
 

Bilagor

  • La Gyrotour 45m högt 170.jpg
    La Gyrotour 45m högt 170.jpg
    343,8 KB · Visningar: 1
Senast ändrad:
Sv: På spåret, del 3 2011/15

Ursäkta dröjsmålet! Tacksam om Du, Tommy fortsätter. Min dator med bildbank havererade totalt igår. Därav dröjsmålet!
/Kjell
 
Sv: På spåret, del 3 2011/15

Ursäkta dröjsmålet! Tacksam om Du, Tommy fortsätter. Min dator med bildbank havererade totalt igår. Därav dröjsmålet!
/Kjell

Nej nu får du ursäkta.... Missade helt ditt svar, kollade bara sista bilden som jag kände igen från ett antal passeringar på A10 på väg till/från Madrid.

..... du har flera bilder!

Tommy
 
Tillbaka
Toppen