• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Alde värmebooster

Master XL

HBK Medlem
Inlägg
919
Kommun
Blentarp-Sjöbo
HBK-Nr
11335
Medlemskap
2025
Funderar på att skaffa en Alde värmebooster för montage under passagerarsätet.
Hittar ingen info om installation på Aldes hemsida.
Var hämtar man signalen för start och stopp ifrån?
Boostern har 2 hastigheter, ändras denna på Alde panelen eller bara på boostern?
 
Sv: Alde värmebooster

Hur mycket extra ger boostern? Har också en bil som saknar boostern och har haft funderingar, men vet egentligen inte hur stor nytta den ger... Vad säger ni andra?
 
Sv: Alde värmebooster

Funderar på att skaffa en Alde värmebooster för montage under passagerarsätet.
Hittar ingen info om installation på Aldes hemsida.
Var hämtar man signalen för start och stopp ifrån?
Boostern har 2 hastigheter, ändras denna på Alde panelen eller bara på boostern?

Förlåt, men vad är en värmebooster?:rolleyes:

JOE
 
Sv: Alde värmebooster

OK! En extra värme till främre delen av husbilen. Då vet jag. Jag har en sån men aldrig hört namnet Booster på den.

JOE
:yes:
 
Sv: Alde värmebooster

Tackar så hemskt mycket om tråden!
I min driveline byte, där jag tog driveline från en donatorbil (boxer skåp 2002) fanns en Webasto inmonterat och en element med fläkt under förarsätet. Hade faktiskt glömt bort det helt, men nu när man tänker efter så vore det kanske inte dumt att ha en sådan under förarsätet som just en booster när det är riktigt kallt. Det lär finnas sådana som original i alla skåpbilar med webasto och således finns de även hos bilskroten för en rimlig penning.
(som ett tips för dem som glögg och skinka är inte nog med stimulans under helgen..)
Inkopplingen lär inte bli besvärlig, vattenkretsen dockar man bara in i serie med det befintliga och fläkten med en strömbrytare, antigen med eller utan en bimetal thermostat
 
Sv: Alde värmebooster

PÅ våran bil är det element på två sidor vid båda framstolarna ingen fläkt men riktigt varmt och skönt :msn_hot:
 
Sv: Alde värmebooster

Tänk så olika lösningar det finns i våra husbilar. Vi har nio element i framdelen, tre runt sätena och tre vid fötterna, som ger en jämn värme i hela husbilen. Samt imfri framruta.
 
Sv: Alde värmebooster

"Var hämtar man signalen för start och stopp ifrån?
Boostern har 2 hastigheter, ändras denna på Alde panelen eller bara på boostern?"

Vi har en separat knapp för hög/lågfart, bredvid Aldepanelen.
Boostern sitter i soffan och skickar varmluften framåt.
Bilen är integrerad med vattenburen värme högt o lågt i förardelen. Boostern ger en go extravärme som vi inte vill vara utan, hälsar Björn.
 
Sv: Alde värmebooster

Finns en anslutning (vita plinten till vänster) under sätet som inte är inkopplad, kanske kan vara till en booster.
Borde väl i så fall vara spänningssatt när cirkulationspumpen är i drift.


image.jpeg

Under sätet är en konvektor på ca 2*350w (Alde har en booster på 830w), kanske måste demonteras för att få plats med boostern. Någon som har både booster och konvektor inkopplat under sätet?
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Toppen