• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

He, he.
Undrar detsamma. Antagligen kör han en snabb bil?
Med inför Jerringpriset 2015?
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Då kollar jag. Självklart!
Ung talang? Eller pro?
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Ja det är verkligen en ung talang 23 år ung, kör andra året i Formul 1, före det körde han GP2 .
/Anders
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Det får man inte missa. Otroligt roligt att vi har en svensk förare i formel 1.

Såg honom på tävlingen i Franchorchamps i höstas, det var mäktigt. Hoppas att det går bättre för honom i Sauber än det gjorde i Caterham.

/Kenneth
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Många framstående tävlings förare inom motorsporten kommer från Örebro län genom åren, /Bernt
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Jag var och tittade på han när han körde i Jerez. Det såg fantastiskt bra ut näst bästa varvtid och många varv blev det på banan.
Men man måste komma ihåg att det var testdagar. Jag tror starkt på han mycket stabil i sin körning.
Go Marcus go
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Ikväll måste vi se på Skavlan då Marcus Ericsson är gäst. Ska bli kul och höra på honom efter att det gått så bra på testerna i Jerez de la Frontera.

/Anders och Birgitta
Vårt husbilsliv


Gissa om även vi kommer att sitta klistrade framför TV:n ikväll ???!!!
Det ska verkligen bli mycket spännande att följa Marcus och Sauber teamet under denna säsong - om exakt 34 dagar och 5 timmar är det premiär i Melbourne, men innan dess sker ju 2 testomgångar på banan i Barcelona !

Bosses och Gerds husbilsresor
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Man får inte ställa för stora krav, konkurrensen är hård.

/M
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

me-sauberlaunch_featured-large.jpg


Detta är Marcus nya Sauber bil som han kör iår.

Go Marcus, jag kommer sitta som klistrad framför tv´n :D
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Lika lön för lika jobb är inget som gäller i F1. Medan toppförarna drar in några hundra millioner om året, får grabbarna i Magnus segment betala lika mycket för att få köra...

/M
 
Sv: Marcus Ericsson gäst hos Skavlan ikväll

Funderar på om det var speciellt klokt att köra för Catham överhuvudtaget, men hoppas att Sauber kan hålla med betydligt bättre prylar under året.
Det skall finnas en annan svensk hos Mc Laren inte som förare ännu, men det finns tydliga planer att så skall ske efter inskolning.

F1 är otroligt effektivt teamarbete, tänk bara att byta fyra hjul på c:a två sekunder. Men där duger det ju knappast med en assistansförsäkring för 450:-.:twitcy:
 
Tillbaka
Toppen