• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2026 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Båstnäs bilkyrkogård

Sv: Båstnäs bilkyrkogård

Tack för de fina fotona. Väcker många många minnen. Måste göra ett besök där under sommaren.
Leif
 
Sv: Båstnäs bilkyrkogård

Mycket fina bilder. Den verkar bättre iordning än Ryd, som jag besökte förra året. Har även tänkt besöka Båstnäs. Hur är tillfartsvägen för husbil?
 
Sv: Båstnäs bilkyrkogård

Mycket fina bilder. Den verkar bättre iordning än Ryd, som jag besökte förra året. Har även tänkt besöka Båstnäs. Hur är tillfartsvägen för husbil?

Nja, man nog inte påstå att det är ordning, snarare tvärt om men ett Eldorado för fotografer. Sista milen är det grusväg så passa på vid torr väderlek.
 
Sv: Båstnäs bilkyrkogård

Fina bilder. Tänk att de rullade ut fräscha och fina från en bilhandlare för länge sedan och mottogs av stolta ägare. Våra fordon lär nog inte hamna på detta viset så att folk kan gå och titta på dem om 60 år sådär. En del kanske hamnar hos samlare och förvaras fint inomhus får man hoppas.
Tack för alla bilder och andra länkar!
 
Sv: Båstnäs bilkyrkogård

Skrev tidigare om att besökare till Båstnäs bilskrot var välkomna att höra av sig, tyvärr blev det fel i koordinaterna. Uppdaterade vår TomTom idag och såg att det inte stämde. Hoppas det blir rätt nu, här kommer nya. N 59.49619 E 11.81603 eller N 59°29'46,3 E 11°45'57,7
Ove.G
 
Sv: Båstnäs bilkyrkogård

Jag försökte lägga in Båstnäs bildspel på Youtube men fick inte med musiken pga upphovsrättsliga skäl.
Det gick bra med iMovies egen "musik" utan sting.

Här är i alla fall bildspelet med intetsägande musik: Bilkyrkogården i Båstnäs - YouTube
 
Tillbaka
Toppen