Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Hej, Bryngan,vad är problemet, slår det i genom eller är det något annat, har själv en Kabe 740 -10 och har inte märkt vad det kan vara MVH BosseHar ni som bytt framfjädrar på nya KABE-bilar diskuterat problemet med KABE innan bytet?
Det låter ju helt klart som en reklamation och något som dom borde byta före bilen lämnar "tillverkningsbandet" .
Hej
Detta är ett problem som numera är välkänt och något man inte borde förvänta sig av ett kvalitetsmärke som kabe. Tyska kvalitetsmärken som Chartago och Hymer har numera förstärkta fjädrar som standard på de bilar som bygger på fiat. Detta kan man förvänta sig också av Kabe.
Om så inte är fallet så har man alltid möjligheten att driva saken som en reklamation.
Det är kanske inte en jättefråga och enkelt att få åtgärdat hos ex. Bossings för ca 10 tusen men på en kvalitetsbil skall det vara gjort i fabrik från början. Det är därför vi betalar premiumpriser för kvalitetsbilar.![]()
Hej, Bryngan
Du får nog göra som Montreal föreslagit i sitt inlägg, verkar vettigt.
Föresten var det du som var i Mora när vi var där? mellan den 6 å 9 jan?
/Vidhem