• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Husbilens underrede

F

F.d. 9537

Guest
Sv: Husbilens underrede

Mitt svar var riktat till hobbymasters inlägg angående Biltemas produkter.

husvagnen
 
F

F.d. 2577

Guest
Sv: Husbilens underrede

Hej Pilot, viket "skräp" la du på. Jag hade tänkt mig deras kinaolja, skall kanske tänka om?
Leffe
 
F

F.d. 52945

Guest
Sv: Husbilens underrede

Hej Pilot, viket "skräp" la du på. Jag hade tänkt mig deras kinaolja, skall kanske tänka om?
Leffe

Hej!
Jag använde den linoljebaserade produkten på sprayburk (kommer inte ihåg namnet just nu) men den är lätt att hitta.
Den var helt suverän att applicera på bopttenplattan gjort på ett kick så jag kommer att köra en omgång extra till våren. En burk räkte till hela underredet.

/Pilot:)
 
F

F.d. 50078

Guest
Sv: Husbilens underrede

Hejsan!På tal om hur man skyddar underredet på husbilar så hadde jag en Polar husvagn på åttitalet vet inte exakt vilken årsmodell det var, men den hadde aluminiumplåt under bottenplattan det var inte bra! hela golvet ruttnade på grund av att det bildades fukt mellan golvskivan och aluminiumen, Polar slutade med den konstruktionen efter att detta blev känt.Möjligt att det är uppbyggt på ett annat sätt numera?
 

Håkan o Britt

HBK Medlem
Inlägg
1.527
Kommun
Tjörn
HBK-Nr
3489
Medlemskap
2025
Sv: Husbilens underrede

hej jag hadde linolja i min båt den var 30år ej röta vad jag vet har dom använt linolja i flera hundra år min båt grannes båt är 60år bara linoljad det är skillnad på kokt o rå linolja jag skall spruta min bil under med biltemas olja
tror oxå det är bättre med trä under chassit in oljat ???:rolleyes:
 
Senast ändrad:
Toppen