• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Jag har alltid funderat på..........

Mitt svar i detta ämne följer väl inte tråden men när vi besöker Ulvagubben så har vi eget kärl med oss som vägs tom vid entrén. Då spelar det ju ingen roll ifall det är stora eller små gubbar i kärlet vid utcheckning. Svaret är väl att alltid se till att få köpa per vikt. Men det ligger ju i handlarnas intresse att sälja i volym. OK ifall litertråget levereras "rågad" med små gubbar...
 
Eftersom jag, som angas i inledningen är smålänning - dock bara 1/4 vilket räcker för att slå igenom - satte jag mig ner och gjorde lite vetenskap.

Resultatet blev: det spelar ingen roll, det blir samma vikt.

Det måste dock erkännas att det gäller helt runda kulor packade optimalt. Med lite algebra så fylls litersmåttet till 52% (pi/6). Utan algebra så kan man fuska genom att ta en liten kub och fylla på i alla riktingar, vilket ger samma andel, 52% fyllnad. (om man på motsvarnde sätt tar cirklar i en kvadrat blir andelen 79% (pi/4)), Matematiken är fantastisk kuben har 6 sidor och kvadraten 4 sidor). Jordgubbar är emellertid ofta konformade, men det får någon annanräkna på.

Hur skall smålänningen då göra? Det finns ju 48% hålsrum som kan fyllas med mindre kulor, Men även efter detta finns fortfarande hålrum, osv, osv.

Alltså först stora, sedan allt mindre (ok det blir små smultron) och med tiden blir det till 99,99999.... i all oändlighet, men aldrig 100% fyllnad.

Alltså självplock: först stora fina, sedan allt mindre tills alla hålum är fylda.

Men, jag är 3/4 skåning och då är det viktigare med "go mad, möed mad, å mad i rättan ti".
 
När vi köper färska jordgubbar i kartonger köper vi väl i volym? Eller kanske okänt mått "kartong"
Annars är det mycket man kan spara på vid lite eftertanke.
Exvis färskvattnet i husbilen, disk tar mycekt vatten.
Jag brukar ta vara på vattnet efter att ha kokat ägg, blir utmärkt diskvatten efter frukosten.
Sen behöver man ju inte ha hela diskbaljan fylld med 5 - 10 liter vatten för att dika några kaffekoppar och äggkoppar.

Ang jordgubbarna, sylt kan det ju bli av dem, sån är dyr. Man ser hur många tar upp sylt i en finare skål, men varje gång försvinner en del sylt i disken om man gör så.

Matrester
Köpa lite större förpackningar, kräver räknedosa i affären.....
Bregott kan kilopriset variera väldigt mycket för en liten eller stor dosa.
Bäst före datum
Diskmedel, Biltemas var billig, men behövdes fem ggr så mycket till varje disk jmfrt med Yes.

Ja det finns många sätt att vara sparsam.


Roysan
 
Om vi hoppar från jordgubbarna till grus istället:

1 m³ grus 0-20 är mycket tyngre än 1 m³ sprängsten har jag lärt mig. Då faller Rivieras vetenskap och algebra. Kanske för att pi förutsätter en slät cirkelyta medan grus, liksom jordgubbar, kan vara lite kantiga.

Vad vet jag som bara drog mig genom nioårig grundskola; resten är bara livets skola men livet kanske kan ha fel.....:rolleyes:
 
Jag skulle vilja påstå att det är en förenkling av budskapet i Ordspråksboken 14:8.

Pålle
Njae Pålle. Min måttliga bibelkunskap säger att den versen snarare uppmanar till självkännedom och att leva i ärlighet, vilket i sig är ett gott tecken på vishet. Dåren däremot, hamnar i en ond cirkel av oärlighet och svek, särskilt mot sin omgivning. Ser inte riktigt att det har med snålhet att göra! Men din bibelkunskap är kanske djupare än mig? :cool::D
 
Tjaa, jag brukar kolla jämförpriset,
eftersom toapapper säljes enl. formeln: kr/kg.
Sist jag tittade låg det runt 50-55 kr/kg för mitt favvomärke
AI säger:
Kilopriset på toalettpapper varierar stort beroende på märke,
antal rullar och paketstorlek, men ligger ofta mellan 40 och 70 kr per kilo.
Mvh "The Party Pooper" :)
 
Jag har resonerat så här:

Vare sig man är "vikare" eller "skrynklare" använder man ett visst antal ark per "procedur" – oavsett hur stora arken är. (Det skiljer inte många millimeter i längd på arken mellan olika fabrikat.)

Därför har jag byggt ett Excel-ark där jag lägger in antal ark/rulle, antal rullar/förpackning och pris/förpackning. På så sätt får jag fram pris/100 ark, vilket jag anser vara den enda rättvisa jämförelsen.

För närvarande varierar priserna på några populära papper mellan 1,77 och 4,66 kr/100 ark.

Pålle




 
Herregud. Vi har indier i släkten. En väl intränad vänsternäve och en vattenkanna, ...gärna med ljummet vatten i! Hur svårt kan det va?
 
Njae Pålle. Min måttliga bibelkunskap säger att den versen snarare uppmanar till självkännedom och att leva i ärlighet, vilket i sig är ett gott tecken på vishet. Dåren däremot, hamnar i en ond cirkel av oärlighet och svek, särskilt mot sin omgivning. Ser inte riktigt att det har med snålhet att göra! Men din bibelkunskap är kanske djupare än mig? :cool::D
Den kloke förstår sin väg och är försiktig, medan dårskapen hos de dumma leder dem vilse, med budskapet att vishet innebär att vara medveten om sina handlingar, till skillnad från dårar som agerar oöverlagt, ofta bedräglig.
Jag har resonerat så här:

Vare sig man är "vikare" eller "skrynklare" använder man ett visst antal ark per "procedur" – oavsett hur stora arken är. (Det skiljer inte många millimeter i längd på arken mellan olika fabrikat.)

Därför har jag byggt ett Excel-ark där jag lägger in antal ark/rulle, antal rullar/förpackning och pris/förpackning. På så sätt får jag fram pris/100 ark, vilket jag anser vara den enda rättvisa jämförelsen.

För närvarande varierar priserna på några populära papper mellan 1,77 och 4,66 kr/100 ark.

Pålle




Vore intressant av att få ta del av det Excel-arket. Att det kan skilja så mycket-
 
Tillbaka
Toppen