• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Generell fråga Fråga om däcktryck Kumho PorTran 225

Kanada

HBK Medlem
Inlägg
105
Kommun
Sölvesborg
HBK-Nr
29116
Medlemskap
2025
Har tittat här i forumet på diskussionerna om rekommenderade däcktryck och upplevelser av olika tryck. Min fråga gäller specifikt de de däck jag har och riktar frågan till den som har erfarenhet av Kumho Winter PorTran CW 51 225/70 R15C 112/110R. Har olika uppgifter när det gäller det rekommenderade däcktrycket och vill veta vad ni har för tryck.

Vår bil är en 3,5 tons Hobby 670 från 2000.

Märkningen på däcken anger 450 kPa = 4,5 bar
Däckfirman tyckte jag kunde gå upp till 5 Bar
I instruktionsboken finns inga 225 med i tabellen men för 215/70 R15 C ”Camping car” anges 5 bar fram och bak. ( Tysk instruktionsbok)

Kan väl inte vara ensam om att köra de här däcken och antar att någon annan i klubben har erfarenhet av dem. Har provat med 5 bar ( finns nog tilltagen säkerhetsmarginal) och givetvis blev det lite stötigare och kör nu på 4,5 bar.
Jag utgår från att trycket jag kan prova med ligger mellan 4,5 till 5 bar men undrar lite över minskat rullmotstånd vid högre tryck till bekostnad av komfort.

Tacksam för lite tankar och erfarenheter av de här däcken om nu någon mer än jag kör på dem
 

Ingrid o Pålle

HBK Medlem
Inlägg
7.161
Kommun
Uppsala
HBK-Nr
3493
Medlemskap
2025
Du frågar specifikt om Kumho vinterdäck..??? nu i maj är det nog inte många som tänker på kommande vinter..eller..??
TS kanske har hittat något företag som säljer vinterdäck till rabatterat pris nu, istället för att de ska ligga på lager och kosta ränta hela sommaren.

Det är bara att hoppas att TS inte har för avsikt att använda vinterdäcken nu under sommaren.

Pålle
 
Toppen