Har korsat sundet 10ggr men aldrig över broarna orsaken är att det blivit oftast billigare och bekvämare med färjan.
Man slipper ju ganska många mil att köra, man kan vila och äta på färjan och man kommer ett antal mil längre söderut. Går också enkelt att undvika Hamburg och trassla med en kostsam elbefärja verkar ingen bra lösning.
T.o.m. den ganska dyra Kielfärjan blir inte särskilt mycket dyrare om man lägger ihop allt.
I min snåla planering handlar det f.n. om trelleborg rostock och via Berlin söderut för att slippa de största vägarna blir billigare att tanka också. Sen kan man stanna till vid Tropical Island på vägen ner.
Trassel med broarna och betalning finns det många trådar om men det är ju en väldig mängd fordon som ska igenom. Verkar ingen rolig transportsträcka utsatt för väder och vind.