• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Generell fråga Byta tråd myggnätsdörr Rimor 2012

Rimor

HBK Medlem
Inlägg
9
Kommun
Örebro
HBK-Nr
36916
Medlemskap
2025
Någon som har tips på hur man byter tråd på myggnätsdörr till en Rimor Europeo 87 2012? Har demonterat dörren men kommer inte vidare då det sitter popnitar i hörnen. Nån som har tips på firma i närheten av Örebro som byter tråd?
 
Fritz Berger har komplett dörr för 249€ ca 2800 kr

Har bytat tråd i vår det är ett jäkl.. meck men det går med stort tålamod
 

Bilagor

  • AF76767C-7121-498B-B980-93EB8DC34A60.jpeg
    AF76767C-7121-498B-B980-93EB8DC34A60.jpeg
    256,8 KB · Visningar: 57
Har nyligen bytt tråd I min som är en Horrex insektdörr, min fast sättning var annorlunda satt fast två skruv I botten o plastklips sidorna.Köpte kevlar flätad fiskelina.Tror nog din är en horrex också sök på nätet finnes instruktion samt youtube.Kostnad lina 85kr.
 
Har nyligen bytt tråd I min som är en Horrex insektdörr, min fast sättning var annorlunda satt fast två skruv I botten o plastklips sidorna.Köpte kevlar flätad fiskelina.Tror nog din är en horrex också sök på nätet finnes instruktion samt youtube.Kostnad lina 85kr.
Tack för svar, problemet är att det finns inga skruvar att lossa på min dörr, det är popnitar i hörnen, se bild.
 

Bilagor

  • IMG_2913.jpeg
    IMG_2913.jpeg
    1,3 MB · Visningar: 21
  • IMG_2915.jpeg
    IMG_2915.jpeg
    1,4 MB · Visningar: 22
Tillbaka
Toppen