Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Läs det finstilta i täthetsgarantin, läser jag i min garanti så innebär det att ett hål jag borrar i bilen så slutar garantin, vet inte hur långt tillverkaren drar detta men risken finns.När jag frågade en åf sa de att solpanelen måste monteras fackmannamässigt för att garantin ska gälla.
Vad sedan det är är ju en annan femma då många firmor fuskar mer än vad man själv kanske skulle/vill göra...
Å andra sidan kan det inte vara ett jätteproblem för hur många bilar utrustas inte med solpanel eller tv-antenn hos åf innan leverans?Läs det finstilta i täthetsgarantin, läser jag i min garanti så innebär det att ett hål jag borrar i bilen så slutar garantin, vet inte hur långt tillverkaren drar detta men risken finns.
Det spelar alltså ingen roll om läckaget blir vid ditt borrhål eller någon annan plats.
Då har du dokumentation att åf har gjort jobbet,då ska det inte vara något problem, det är om du själv borrar i bilen som problemet kan uppstå.Å andra sidan kan det inte vara ett jätteproblem för hur många bilar utrustas inte med solpanel eller tv-antenn hos åf innan leverans?
Om återförsäljaren monterar solpanelen och ett läckage skulle uppstå, är det återförsäljarens problem.Å andra sidan kan det inte vara ett jätteproblem för hur många bilar utrustas inte med solpanel eller tv-antenn hos åf innan leverans?
Men måste porra för att få in den.... kabeln.Limma dem.. sa slipper du borra![]()
Du ska undvika att borra i taket. Läst en tråd från FB där det klart avråddes och flera som fått fukt pga tidigare montagemetod av solceller där de skruvades fast! Numera limmas de.Törs man montera solpanel själv? Eller upphäver man täthetsgarantin om man borrar I taket?
Men sedan är det ju de där nedrans sladdarna, att dra in dem via en taklucka blir inte så snyggt. Fast en kabelgenomföring är ju inte lika problematisk när det gäller att få tätt. Och är man (=jag) inte alldeles 100 på hur det ska göras så är det bäst att anlita något proffs...Du ska undvika att borra i taket. Läst en tråd från FB där det klart avråddes och flera som fått fukt pga tidigare montagemetod av solceller där de skruvades fast! Numera limmas de.
Att lyckas få en kabelgenomföring tät är inte raketforskning ,men problemet är att du borrat i taket, om det börjar läcka i garagegolvet tex. gäller inte garantin om man läser det finstilta, om återförsäljaren gör samma jobb gäller garantin.Men sedan är det ju de där nedrans sladdarna, att dra in dem via en taklucka blir inte så snyggt. Fast en kabelgenomföring är ju inte lika problematisk när det gäller att få tätt. Och är man (=jag) inte alldeles 100 på hur det ska göras så är det bäst att anlita något proffs...
Att lyckas få en kabelgenomföring tät är inte raketforskning ,men problemet är att du borrat i taket, om det börjar läcka i garagegolvet tex. gäller inte garantin om man läser det finstilta, om återförsäljaren gör samma jobb gäller garantin.
Här är en del av textenJag har aldrig läst en sådan text, det skulle vara intressant, kanske kunde du lägga upp den?
Här är en del av texten
The vehichle is kept in its original state,if work has been carried out it must have been completed by GmbH ............ or an authorised workshop exclusively,it applies irrespective of whether the consumer is able to proove that the work carried out was not the cause of leakages.
Mycket av det som du tar upp här stämmer inte,återförsäljaren gör allt för att sälja dyr montering.Till saken hör att de nyare husbilarna (vi var långt gångna spekulanter på en 2021:a Pilot men avslutade inte) har begränsningar inte bara avseende själva monteringen typ håltagning, val av fästanordningar, val av "monteringsklet" närhet till annan utrustning/takluckor på taket med mera; det som helt uteslöt egenmontering var säljarens propå om att elcentralen i husbilen behövde programmeras gentemot den specifika solcellens prestanda, vilket var helt omöjligt att argumentera mot. Allt för att garantin skulle gälla. Det och annat gjorde att vi hoppade av.
Åke