Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Dom nya motorerna finns i 120-140-160-180hk utförande, i stort sett samma motor, men vissa skillnader finns troligen på dom starkaste.Hej. Kan någon hjälpa till och reda ut de olika motorerna på nya Fiat bilar?
Det finns både 120-130-140-150-160 hm motorer
Är det samma motor men den är typ Chippar?
mvh Mike
180 hk är inga stora effektuttag. En gissning är att insidan av motorn är densamma. Gissningsvis större turbo och kanske även större intercooler, men ofta är det bara programeringen. Mercedes lilla 95 hästare är ett kul exempel. Exakt lika motor från 95-163hk. Den minsta 110-motorn har 95hk standard och den största 116-motorn 163 hk standard. Alla i den motorserien från 190hk med Vtechs programvara. Tänk på det om ni får för er att köpa en Vito eller liknande. Den minsta brukar kosta märkbart mindre än de större.
180 hk är inga stora effektuttag. En gissning är att insidan av motorn är densamma. Gissningsvis större turbo och kanske även större intercooler, men ofta är det bara programeringen. Mercedes lilla 95 hästare är ett kul exempel. Exakt lika motor från 95-163hk. Den minsta 110-motorn har 95hk standard och den största 116-motorn 163 hk standard. Alla i den motorserien från 190hk med Vtechs programvara. Tänk på det om ni får för er att köpa en Vito eller liknande. Den minsta brukar kosta märkbart mindre än de större.
Dont worry. Vtech kör inte med boxar. Boxar är rent skräp i mina ögon. De programmerar om bilens mjukvara. I grunden är Vtech ett engelskt tävlingsrelaterat företag som mappade och byggde programvara till banracing och liknande motorsport med extrema motorer. Idag mer riktat mot privatmarknaden. Iallafall som jag fattat det hela.Läsvärd varning för motortuning/Box
En konstruktions-ansvarig från BMW som skrivit en lång artikel om den tekniska orsaken till att man skall akta sig för att tuna/trimma eller sätta box på sin motor. Om du inte läser Tyska, kan du kopiera in stycket i delar i tex Google translate https://translate.google.se Det är upp till...www.husbilsklubben.se
Dont worry. Vtech kör inte med boxar. Boxar är rent skräp i mina ögon. De programmerar om bilens mjukvara. I grunden är Vtech ett engelskt tävlingsrelaterat företag som mappade och byggde programvara till banracing och liknande motorsport med extrema motorer. Idag mer riktat mot privatmarknaden. Iallafall som jag fattat det hela.
Nä, läste inte länken, men har läst liknande i kubik. Garantier ryker alltid om man blir påkommen. Det betyder däremot inte att saker blir sämre. Alla biltillverkare mappar sina bilar till ett godkännande. Ingen bil är optimerad från fabrik. Den är godkänd. Boxar lurar orginalsystemet, medans riktig omprogrammering är en förändring. Med ny programvara kan du själv bestämma hur din bil ska bli. Bättre vridmoment på låga varv på grund av att du drar husvagn, högre toppeffekt för att du bor på autobahn, lägre bränsleförbrukning vilket oftast betyder lägre effekt och så vidare. Jag försvarar ingen, utan säger bara att våra bilar absolut inte är optimala från fabrik.
Jodå för å fn, klart jag vill läsa (oftast). Har bara bladat igenom detta ämne i kubik senaste 12-14 år sedan. Kände att en ny text knappast kan ändra min åsikt. Vill absolut inte försumma det du påpekar. Mycket är nog rätt med vad de säger, men det får gå mig förbi .Det känns som att du inte vill läsa, det är rätt intressant och kanske en ögonöppnare för den som förfäktar chiptrimmarnas/optimerarnas mantra
att allt är lika. Texten går att översätta någotsånär med translate om man anstränger sig, jag orkar tyvärr inte skriva en översättning.
Et viktig punkt, og de billigere motorene har gjerne lettere deler inne i motoren, dette sammen med det utvendige som forskjellige turboer og intercoolere er klart et signal om å la motoren være som den kom fra fabrikk. Hadde selv en Peugeot 505 GTI på 80-tallet som fikk skjørtebank på alle 4 stempler. Når motoren ble åpnet så ble det klart at vev, råder og stempler ikke hørte til en GTI men til den svakeste varianten av motoren. etter litt krangel fikk jeg ny motor i den 3 år gamle bilen - det hele betalt av fabrikken, stemplene hadde skadet cylinderveggene så en overhaling var ikke praktisk gjennomførbart.För att spara ytterligare pengar har biltillverkaren bara reservdelar för 245 hk motorn som reservdel.
Dessa kan utan nackdel användas i de lägre effektnivåerna.
Jodå för å fn, klart jag vill läsa (oftast). Har bara bladat igenom detta ämne i kubik senaste 12-14 år sedan. Kände att en ny text knappast kan ändra min åsikt. Vill absolut inte försumma det du påpekar. Mycket är nog rätt med vad de säger, men det får gå mig förbi .