coe
HBK Medlem

Har ni samma typ av tömningskranar kan det vara värt att kontrollera dem.
På vår förra bil hade vi endast en, lyftarmen var av metall. Nu är det plast. Jag läste i Aldes manual att beredaren bör tömmas en gång i månaden för att återskapa luftkudden. Kranen längst bort i bild med blå slang är märkt "färskvatten", den röda i mitten "boiler" och den närmaste blå "reducering". Jag öppnade den mittre med röd slang och trodde att jag tömde beredaren eftersom den är märkt "bolier". Icke så.
Efter mycket laborerande upptäckte jag att det var kranen märkt färskvatten som tömde beredaren. I bilens (Carthago) manual står dock att båda ska öppnas för att tömma systemet. Det skulle inte skada om det tydligare framgick exakt vad man tömmer med respektive kranar.
Till saken hör att ventilerna var lite kärva. På den närmaste lyftarmen ser man en svag grå rand mot mässingsniten. Det är en brottanvisning i plasten på just den del som sköter själva lyftningen av ventilen. När jag lyfter armen viker sig sidorna lite utåt och ventilen öppnar inte riktigt. På den bortre för färskvattnet (och beredaren) var ena sidan helt av. Jag fick hålla ventilen öppen med polygrip för att tömma beredaren.
Det betyder att sonen med 3D-skrivare måste arbeta igen.