• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Rv97

  • Startad av Startad av F.d. 59502
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 59502

Guest
I år är Rv97 mellan Boden och Voullerim (minst) en vådligt skakande upplevelse. Akta er.

MVH
Hans
 
Ja den vägen är fasansfull vi körde där den 30/6 jag trodde inredningen skulle rasa från väggarna trots en hastighet på mellan 5-10km/h. Bättre att köra Boden -Sandträsk- Lakaträsk- Harads och vidare efter RV97 mot Jokkmokk. Visserligen grusväg men ingen fara att köra. Annars kan man köra Boden- Älvsbyn-(Harads) -eller Jokkmokk
 
Just precis det och kombinerat med "renovering" av vägdränage, rör under vägen m.m. Tänk grusväg full med potthål så vet du vad som har hänt.

MVH
Hans

Tack för infon. Vi ska åt de trakterna i närtid. Kör då via Älvsbyn-Storforsen och E45:an till Jokkmokk istället.
 
Tillbaka
Toppen