• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Intressant artikel om Tempo 100 i Danmark

  • Startad av Startad av Deleted member 11118
  • Startdatum Startdatum
Vad gäller i Tyskland. Har kört buss där sedan 70-talet, alltid med 100 skylt. Har aldrig funderat över vad som gäller för mindre bussar eller husbilar mellan 3,5 - 7,5 ton. Kan en dansk 100 skylt fungera i Tyskland?
 
Hej Robert.
I länken du lagt ut står det att om man har Tysk tempo-100 skylt, när behöver man en sådan för färd i Tyskland, och var i så fall hittar jag en sådan?
 
Hej Robert.
I länken du lagt ut står det att om man har Tysk tempo-100 skylt, när behöver man en sådan för färd i Tyskland, och var i så fall hittar jag en sådan?
Bra att du påpekade detta. Skall rätta detta snarast. Informationen gäller bara Tempo-100 och Danmark.
 
Finns säkert många HB som åker betydligt mer i Danmark än vad du tydligen gör. Så ett Tempo 100 dekal för 500 Dkr tycker JAG är helt ok. Skaffade ett sådant i april i Slagelse.
 
Om jag tolkat reglerna rätt måste tempo 100 förnyas varje år i så fall blir det en dyr och tidsödande genomresa om man enbart passerar en gång per år.
 
I den norska artikeln överst står det att danska husbilar skall besiktigas varje år men utländska fordon har en livstids giltighet.
 
På Applus egen sida som länkas till i inlägg tidigare ser jag inte något om detta vore ju toppen om det stämmer då är det ju värt att ha tempo 100 godkännande
 
Kort utdrag av artikeln jag åsyftade ovan:

" Når disse fire kravene er innfridd får du utlevert et ”100-merke”, som festes bak på bobilen. Danske bobiler må fornye denne godkjenning hvert år i forbindelse med EU-kontrollen. For utenlandske bobiler gjelder godkjenningen i bobilens levetid, forteller Jakobsen. "
 
Tillbaka
Toppen