• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Apple CarPlay - Vilken navigeringsapp gillar ni

Håkan

HBK Hedersmedlem
Admin medlem
Inlägg
10.639
Kommun
Tomelilla
HBK-Nr
1
Medlemskap
2050
Ni som använder Apple Carplay, vilken navigeringsapp föredrar ni?

Jag har testat Apple kartor, Google Maps och Waze som är gratisalternativen men tycker de är för begränsade.
Det finns ju inte mer än Sygic o Tomtom bland de "riktiga" navigeringsapparna som stödjer Carplay vad jag kan se.
Har testat Sygic men är inte riktigt vän med den och Tomtom har ju bara halvårsprenumeration.
 
Jag föredrar Waze som jag tycker har utmärkt funktionalitet för varningar och trafikläge. T ex stående bilar i vägrenen eller köer. Att man måste vara online är inget problem för mig. Det var lycka när den släpptes på CarPlay!
Det enda som skulle kunna vara begränsande (enligt min åsikt) är att man inte kan ange vikt och höjd på bilen. Men efter att rest runt i Europa några säsonger har jag bara fått vända och välja annan väg en gång.
 
När jag testat Waze så routar den inte om ifall man inte följer den uträknade routen. Jag fick avbryta navigering och sedan starta om igen för att den skulle routa om. Detta vill man ju inte göra om man kör fel för då vill man ju ha snabb omroutning. Är det kanske någon inställning som jag inte hittat?
 
Hos mig routar den om resvägen - och väljer att jag ska vända längre fram. Ibland vill jag köra mitt val och då ger den sig så fort mitt val blir snabbast/bäst väg.
 
Kanske beror på att jag har en 6S som kanske inte är kraftfull nog. Var har du för iPhone?
 
När jag testat Waze så routar den inte om ifall man inte följer den uträknade routen. Jag fick avbryta navigering och sedan starta om igen för att den skulle routa om. Detta vill man ju inte göra om man kör fel för då vill man ju ha snabb omroutning. Är det kanske någon inställning som jag inte hittat?
Kör du tillräckligt länge så den hittar en snabbare väg, så räknar den om. Men det kan ju ta några minuter innan det finns en snabbare väg....
 
Synd bara att HBK:s platsfil är för stor att läsa in i Gmaps. I alla fall när jag försöker (tömningsplatser funkar fint). Men jag kanske gör fel?
 
Det fick bli Sygic GPS Premium med carplay och den routar om direkt när man avviker från rutten på min gamla iPhone 6s. Sygic blev billigare än att köpa ny iPhone. Tyvärr fungerar inte importerade POI något vidare men man kan starta Sygic från Campercontact, Park4night och POI Viewer så det får duga så länge. Synd att inte Copilot stödjer Carplay.
 
Iofs kör jag Android men använder Gmaps nästan uteslutande. Wazse funkar bra också.
Bara testa lite och se vad du fastnar för.
 
Har tänkt börja använda Sygic nu när Navigon lägger av och har kollat lite på den. Kan inte, nybörjare som man är, hitta hur man växlar mellan on- och offline, hur gör man det?
 
Synd bara att HBK:s platsfil är för stor att läsa in i Gmaps. I alla fall när jag försöker (tömningsplatser funkar fint). Men jag kanske gör fel?
Vi har for mange plasser, gmaps har en streng grense - husker ikke om det er 1000 eller 2000 plasser - og vi har over 5000. Men løsningen er like rundt hjørne, den nye webløsningen for våre husbilsplatser har kobling til gmaps :D
 
Tillbaka
Toppen