• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Tufft blir det!

Plötsligt slås tillvaron i spillror. Ett stort, mörkt moln tornar upp sig vid horisonten, bildligt talat. Efter ett besök på först vårdcentral, sedan remiss till sjukhus för vidare undersökning och slutligen ett samtal med läkare, som säger det hemska ordet, som ingen vill höra: "Linnéa, du har en elak tumör." Den sitter bak på ena skinkan. Underligt ställe. Jag har kännt av en bula ett tag. Hur reagerar jag? Frågar förstås vilken behandling, som jag kan få, och hur prognosen ser ut. Det konstiga är att jag inte känner mig sjuk alls. Hur som helst så väntar jag nu på operation, som kan bli omfattande. Ett litet uns av positivitet är att datortomografin inte visade någon spridning till övriga delar i kroppen och det gör att prognosen är rätt god, sa läkaren.

Detta blir tufft och ingenting blir som det har varit hädanefter. Jag hoppas på det bästa och vi, Eide och jag, håller hoppet levande om en utgång, där jag får leva, om än handikappad. Vi kan nog fortsätta åka husbil.

Håll tummarna!

Linnéa

Kommentarer

H
Stackars stackars liten!! Vilket besked! Håller alla tummar och tår i världen att det snabbt åtgärdas - inte vill man gå och vänta i ett sådant läge. Lilla gumman - jag känner med dig så mycket! Jag skall då inte klaga som "bara" har ont i benet efter mitt fall och knappt tar mig ur husbilen. Misstänker som min läkare sa att menisken har tagit skada för det smärtar vid varje steg. Har dock gått in i huset ca 25 m och tillbaks till hb med viss möda. Efter en stunds vila känns det något bättre och jag skall försöka en sväng till ikväll innan mörkret faller!
Kramar i massor till dig och Eide - hoppas ändå att vi hörs imorgon fm så att tankarna en stund kan läggas på annat.
Kram kram igen
Inger
 
Känner med dig Linnéa! Har själv varit med om ett sådan besked (malignt melanom) och det var för ca 9 år sedan - en pytteliten fläck och sedan en säkerhetsop efter det. Men bara det att få ett sådan besked är skrämmande. Håller alla tummar att det ska gå bra för dig.

Kram

Marie
 
Tack för medkänslan. Jag kommer att skriva mer framöver hur det går. Jag har just deltagit i Melodikrysset och det är så roligt och timmen går så fort.
Linnéa
 
H
Javisst är det världens snabbaste timme och vi hjälps ju åt. Idag var vi inne på samma tid flera ggr Linnea!!

Tror kanske det kan vara ganska skönt för dig att skriva av sig här ibland och känna att många är med och stöttar dig. Skriva av sig kan kanske också göra att man kan släppa tankarna en stund, jag vet inte men inbillar mig det.

Nu ska jag fylla i krysset och skicka in det elektroniskt.

Kram
Inger
 
F
Hej Linnéa,
har du fått veta vilken sorts cancer det är frågan om? Det finns ju tre hudcancertyper, basal som inte sprider sig, skivepitel som kan sprida sig fast det inte är vanligt och så malignt melanom som är lite tuffare. Jag hade mittenvarianten, behandlades och opererades 2004 och känner mig trots allt inte handikappad. Trots vissa följdeffekter alltså. Hade rumskompisar med malignt melanom första och tredje gången jag låg inlagd för cytostatika och det verkar ha gått OK för dem också. Har du lust kan du maila mig, Om inte, ha det så bra du kan och kanske ses vi nå´n gång.

Och så en lite snuskigt käck avslutning: det beror inte på hur man har det utan hur man tar det. D v s det finns alltid något att glädja sig åt även om livet i övrigt är skit för tillfället. Jag brukar avsluta med det vid info om hur det är att leva med denna funktionsavvikelsen som jag numera har.

Agneta W :):cool:
 

Blogginlägg information

Författare
Linnéa & Eide
Read time
1 min read
Visningar
506
Kommentarer
5
Senaste uppdatering

Fler inlägg från General

  • 18 jan 2025
    Idag har jag fixat lite med hemsidan, ändrat lite detaljer m.m. Har även kollat med nya färdmål...
  • Viktkontroll
    Hej alla. En fråga, har någon här varit med om viktkontroll i Sverige när ni varit ute och kört.
  • Lissabon med barn, kan det gå?
    Ett besök i en storstad kan vara en utmaning men ännu större ett besök tillsammans med ett barn...
  • Söderhamn - Örnsköldsvik
    Hej alla HBK vänner Vi tänker åka sträckan Söderhamn - Ö-vik i vecka 33, och motsvarande område...
  • HUSBILSRESOR & ÄVENTYR
    Vilka är HUSBILSRESOR & ÄVENTYR? Vi heter Carina Ekroos och Håkan Söderman och sedan augusti...

Fler inlägg från Linnéa & Eide

  • Glädjande besked
    Nu återkommer jag ånyo till min hälsa och så blir det efter att ha genomgått en sådan grym resa...
  • Friska vindar
    Isen har försvunnit från havet och vattnet får åter fritt spelrum. Solen har värmt de senaste...
  • Ett år
    I nästa vecka är det ett år sedan jag blev av med mitt vänstra ben på grund av en elak tumör...
  • Minicrosser
    Jag har av Hjälpmedelscentralen blivit beviljad en s.k. Minicrosser, en elrullstol av kraftigare...
  • Tiden
    Ordspråket säger: Tiden läker alla sår. Därför vill jag tro att det går. Tvätt och omläggning...

Dela detta inlägg

Tillbaka
Toppen