• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Ibland

  • Författare Författare F.d. 55334
  • Skapa datum Skapa datum
  • Blog entry read time Blog entry read time 2 min read
känner jag viss släktskap med Carl Larsson, som lär ha sagt på en fest att Här kommer ni med nya fruar allihop och så kommer jag med Karin. Tja, om det är sant eller inte vet inte jag men ibland känner jag det så när jag läser om alla nya bilar som HBKare skaffar. Och här kommer jag med Skramlan, som börjar kännas som en familjemedlem. - Skämt åsido, har bokat besiktningstid ett halvår för tidigt för att få veta OM det är realistiskt att börja kolla priser för rostlagning etc. Jag menar, hittar de något dyrbart fel är det kanske inte värt det eller i vart fall får man=jag fundera på vad 2 års vår-sommar-höst får kosta om det ska vara vettigt, lär inte få en spänn om jag vill sälja henne men det finns ett alternativ i så fall, gäststuga. Hade några släktingar här samtidigt, bl a ett nyförlovat tonårspar, gissa var de ville bo? Jo i Skramlan.

Så får jag väl skriva med små bokstäver att jo jag vill ha en Pössl men inte vilken som helst utan den ska vara precis så som jag vill ha den. Men berätta inte det för Skramlan.

Igår var mamma älg och babis älg inne på tomten innan det blev mörkt och käkade nerfallna äpplen. Har sett spåren efter dem tidigare i höst men inte sett dem själva i dagsljus. Å så fina de är! Jägaren i familjen kunde ha skjutit kalven men bestämde sig för att avstå, tack och lov. Även om jag förstår att nån granne skjuter den men man kan alltid hoppas att de klarar sig båda två. Första älgjaktsdan stod det 5 bilar på en sträcka av 1 km. Antar de fick något, under mina svamp- och lingonrundor tidigare har jag sett två vagnar med monterade superbekväma skjutkojor och berg med morötter och potatis. Och monterade strålkastare. Först trodde jag det var UFO eller skummisar när jag såg strålkastarna lysa i mörkret på kvällarna när jag åkte hem men nu vet jag. Vad de tittar på vet jag inte men har inte hört nattliga skott i alla fall. En nackdel med att bo i detta paradis är att grannarna är skjutglada.Men de har väl kul hoppas jag. Grrrrr

Ha det gott
Agneta W :)

Kommentarer

Det finns inga kommentarer att visa.

Blogginlägg information

Författare
F.d. 55334
Read time
2 min read
Visningar
318
Senaste uppdatering

Fler inlägg från General

  • 18 jan 2025
    Idag har jag fixat lite med hemsidan, ändrat lite detaljer m.m. Har även kollat med nya färdmål...
  • Viktkontroll
    Hej alla. En fråga, har någon här varit med om viktkontroll i Sverige när ni varit ute och kört.
  • Lissabon med barn, kan det gå?
    Ett besök i en storstad kan vara en utmaning men ännu större ett besök tillsammans med ett barn...
  • Söderhamn - Örnsköldsvik
    Hej alla HBK vänner Vi tänker åka sträckan Söderhamn - Ö-vik i vecka 33, och motsvarande område...
  • HUSBILSRESOR & ÄVENTYR
    Vilka är HUSBILSRESOR & ÄVENTYR? Vi heter Carina Ekroos och Håkan Söderman och sedan augusti...

Dela detta inlägg

Tillbaka
Toppen