• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

En vanlig dag.

  • Författare Författare F.d. 58620
  • Skapa datum Skapa datum
  • Blog entry read time Blog entry read time 1 min read
En alldeles vanlig dag här på jobbet. Men om 40 minuter slutar jag för dagen. Då blir det en långpromenad med Nalle och hopp om att solen skiner på oss. Sen ska jag hämta ett av barnbarnen på skolan, Kevin 7 år ,som går 6-års klass. Därefter får jag väl ta mej i kragen och tvätta lite för korgen håller på att svämma över. I veckan ska vi också ta bort vårt gamla staket runt huset för till helgen ska det nya förhoppningsvis sättas upp. Detta har jag väntat på länge. Sen har jag en hel del planer och önskemål om att fixa till en del i trädgården, vi får se vad det blir. Man vet ju aldrig kanske lockar en tur till Hjo med husbilen. Ja detta var några rader om allt och ingenting fick bara sån lust att skriva lite här på bloggen. Ha det bra alla vänner där ute och njut av livet för dagen.
MVH Gunilla :dog::msn_sun::bye:

Kommentarer

F
Visst är det härligt nu, idag är det RIKTIGT varmt här hemma. Riktig vårvärme som känns som en föraning om sommar.
Tvättar och småplockar, kanske det blir lite fönstertvätt och byte av gardiner i köket om det inte blir ett besök till lilla gosingen senare idag.

Få en skön eftermiddag
Leena;)
 
Visst har det varit en härlig dag..

precis som det ska var då våren har kommit för att stanna
ingen vinter mera..skönt..

bara längtar efter sommaren nu

och att det här j-la förkylningen
som Kalle o jag fått i luftrören med hosta
ska ta slut för den är så jobbig.

Detta 3:e förkylningen för mig i år och 2:a för Kalle

Nu får det vara nog med förkylningar.

Wanja
 
F
En ovanligt härlig vanlig dag vill jag nog påstå.
Först skjutsad till Kimstad av Rune med den förblajade kardanstången med sin bakre nitade kardanknut - hämtade upp den i Östra Husby- sedan kort promenad bland Löfstads alla vitsippor och vårlökar och sedan årets första utomhusgrillning hemma. 17,1 grader i skuggan - men vi satt i solen.
Ha det gott!
Agneta W
 
Det lät som en härlig dag Gunilla och inte alls som nån lite "tråkig vanlig dag inget händer".
Hoppas staketet kommer upp för det är bra när man har hund.
:) Eva
 
F
Ja Eva det blev en bra dag. Tvätten togs omhand och
barnbarnet hämtat. Sen beställde jag hem mursten som kommer på fredag. Ska läggas runt två rabatter. Jag tror det kommer att bli fint. Ska hålla på med det i helgen när killarna sätter upp nya staketet. Sen blir det till att plantera lite. Vi har dom flesta blommor i krukor eftersom vi ofta är ute och åker. Då blir det lättare för barnen att veta vad som ska vattnas. Känns härligt att få börja jobba i trädgården för nu hoppas jag att värmen kommit för att stanna.
MVH Gunilla
 

Blogginlägg information

Författare
F.d. 58620
Read time
1 min read
Visningar
517
Kommentarer
5
Senaste uppdatering

Fler inlägg från General

  • 18 jan 2025
    Idag har jag fixat lite med hemsidan, ändrat lite detaljer m.m. Har även kollat med nya färdmål...
  • Viktkontroll
    Hej alla. En fråga, har någon här varit med om viktkontroll i Sverige när ni varit ute och kört.
  • Lissabon med barn, kan det gå?
    Ett besök i en storstad kan vara en utmaning men ännu större ett besök tillsammans med ett barn...
  • Söderhamn - Örnsköldsvik
    Hej alla HBK vänner Vi tänker åka sträckan Söderhamn - Ö-vik i vecka 33, och motsvarande område...
  • HUSBILSRESOR & ÄVENTYR
    Vilka är HUSBILSRESOR & ÄVENTYR? Vi heter Carina Ekroos och Håkan Söderman och sedan augusti...

Dela detta inlägg

Tillbaka
Toppen