• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Nu har vi en deppig hund

med TRATT, han är inte lycklig men tyvärr ett måste i några dagar. Vi har låtit kastrera honom idag så det är inget värre med honom än att han blivit av med sina kulor.

Vi har provat kemisk kastrering och den hade bra effekt så då bestämde vi att innan den går ur så blir det kniven. Så nu har vi en unghund som ska hållas på "mattan" i ett par dygn :wub: det blir inte det lättaste. Det första han gjorde när han kom hem var att hoppa upp i sin favoritfåtölj, så nu har vi barrikaderat den med en massa bråte så han inte kan gå upp där. Han är inte glad på husse och matte just nu kan jag tala om.
2015-03-26 13.37.09.jpg

Skönt att ha det gjort innan husbilssäsongen börjar i alla fall. Nu är det snart antikrundan på tv så :bye::bye:

Kommentarer

F
Stackaren tänk dej själv om vi fick gå med en tratt på huvudet. Skämt åsido snart är han glad och pigg igen. Vi planerar just nu för premiärturen till Öland i påskhelgen. Lite pirrigt är det jag vill ju inte vara på större träffar känner mej inte bekväm i det. Vi har ju varit medlemmar i HBK sen 2008 men ändå blir detta vår allra första träff. Återkommer om hur det gick.
Ha det gott.
 
Hoppas ni får kul på Öland och att du kommer att gilla det, vi är inte heller nåt för stora folkmassor så vi har inte varit på nån husbilsträff och kommer nog aldrig att vara det heller. Zebbe har sovit gott i natt men är ovän med tratten. Ha en trevlig helg// Eva
 
F
Det finns uppblåsbara kragar till Zebbe som funkar bra. Så slipper han bli så deppig. Välkommen tll Öland å Äggröran i Runsten å Kastlösa.
 
F
Vi hade toppentrevligt på Öland. Var nog en lagom stor grupp 20 bilar. Fint ordnat och fina lokaler att umgås i på kvällarna när kylan kom.
 

Blogginlägg information

Författare
murphy
Visningar
556
Kommentarer
4
Senaste uppdatering

Fler inlägg från General

Fler inlägg från murphy

Dela detta inlägg

Toppen