• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Packa ner och packa upp

  • Författare Författare murphy
  • Skapa datum Skapa datum
  • Blog entry read time Blog entry read time 1 min read
har varit sysselsättningen denna veckan, plus några jobbnätter. Nya HB har vi inte hunnit med att resa ut i ens för en kort tur, vi har bara hunnit titta till den och ställa in lite saker som ska in i skåpen. All energi läggs för tillfället på flytt från en lägenhet till en annan. För ett år sedan så var det också sysselsättningen denna veckan, packa flyttkartonger alltså. På sätt och vis kan man ju tycka att det är en aning komiskt, vilket det ju är faktiskt. Skillnaden är att nu flyttar vi från 3 rok till 3 rok vilket underlättar eftersom sakerna i stort sett ska in på samma ställen. Så jag har inga nya intryck från HB resor att delge er mina vänner utan ber att få återkomma med det när flytten är gjord och saker på plats. Då ni!! Nu ska jag jobba två nätter så det mesta kommer att ligga nere till söndag eftermiddag. Sen blir det att kavla upp ärmarna igen. Hoppas alla ni andra njuter denna helg av HB-livet, kör försiktigt och ta det lugnt.
:bye::bye: Eva

Kommentarer

F
Hej Eva
Låter jobbigt med flytt igen men när det är klart så har ni ju många härliga resor framför er, med den nya HB. Vi är på västkusten denna helgen och bara tar det lugnt. Sen ska vi vara hemma 1 helg för att jag ska jobba och ta itu med lite fix på hus och trädgård där emellan. Helgen där på åker vi med goda vänner till sankt Annas Skärgård på ostkusten det ser vi mycket fram emot. Rolf har ännu inte fått veta nåt om när hans rygg ska opereras så vi försöker vara ute så mycket vi kan fram tills dess. För sen kan vi inte åka ut på ett bra tag.
Ha det gott
Kram Gunilla
 

Blogginlägg information

Författare
murphy
Read time
1 min read
Visningar
352
Kommentarer
1
Senaste uppdatering

Fler inlägg från General

  • 18 jan 2025
    Idag har jag fixat lite med hemsidan, ändrat lite detaljer m.m. Har även kollat med nya färdmål...
  • Viktkontroll
    Hej alla. En fråga, har någon här varit med om viktkontroll i Sverige när ni varit ute och kört.
  • Lissabon med barn, kan det gå?
    Ett besök i en storstad kan vara en utmaning men ännu större ett besök tillsammans med ett barn...
  • Söderhamn - Örnsköldsvik
    Hej alla HBK vänner Vi tänker åka sträckan Söderhamn - Ö-vik i vecka 33, och motsvarande område...
  • HUSBILSRESOR & ÄVENTYR
    Vilka är HUSBILSRESOR & ÄVENTYR? Vi heter Carina Ekroos och Håkan Söderman och sedan augusti...

Fler inlägg från murphy

  • Det var längesedan
    jag skrev här i bloggen och anledningen är att det var så få som var inne här och skrev, men nu...
  • Tack Nilo51 för
    tipset om Foteviken, vi stod där när vi skulle med färjan till Sassnitz, perfekt...
  • Semesterdagar på Rügen
    Vi var runt på Rügen under en vecka och hade det så skönt och avslappnat trots blåst och lite...
  • Påställd och
    utställd, alltså utställd nära hemmet så vi slipper åka så långt för att titta till den och...
  • Nu närmar det sej
    premiären för säsongen med "murphy". Vädrat alla sängkläder och filtar till husbilen idag ute på...

Dela detta inlägg

Tillbaka
Toppen