• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Nu är julen ute!

Idag var det dags att plocka ner julen! Jag brukar faktiskt redan ha plockat ner den efter nyårsdan! Men i år fick den vara kvar lite längre. Granen fick jag däremot inte plocka ner, Kjell vårdar den ömt för det har faktiskt i år börjat slå knoppa längst ut på varje gren. Han är helt salig över detta:spinny:. Så granen får väl stå kvar ett par dagar till, åker nog ut till nästa helg. Nu längtar jag bara efter att snön ska försvinna och att våren ska komma. Lägger in en bild så kan ni själva ser hur vår gran har växt.

Kommentarer

Samma här, nu är julen bortplockad och inställd längst in i garderoben. Så nu väntar man på våren och HB-säsong
Ha en bra helg hälsningar Eva
 
H
Vi har "bara" haft adventsgranen ute i år och ingen inne eftersom vi inte var hemma på julafton. Tror det är första året. Men, jag har inte varit riktigt i julform i år som jag brukar och då är det lätt att avstå (trots att jag är väldigt traditionsbunden). Mycket lite julprydnader också beroende på få avställningsytor. Dock får adventsstakarna stå januari ut då jag njuter av våra fönster (som normalt har en liten lampa där).
Annars är det väl 13/1 (tjugondagknut som gäller)??!!

fru hianders/Inger
 
F
Ja idag har allt julpynt och gran också packats undan.
Börjar ju jobba nästa vecka igen och har mycket på gång i januari. T.ex. är vi bjudna till HBK kompisar på mat den 16:e i Spångsholm ser mycket fram emot det.:mat:
Sen fyller `"gubben" 65 år samma dag som vi firar 35 årig bröllopsdag på hemlig ort den 27:e. Samt en hel del annat i agendan. Så januari lär nog gå fort och väl är det för nu längtar jag efter vår och HB-säsong.
MVH Gunilla:mh3:
 
Efter att våra gäster åkt hem på trettondagen så åkte tomtarna in i skåpet så nu är det bara stakarna och granen kvar men de får vara framme helgen ut.

Jag som verkligen hatar minusgrader väntar på att snön ska försvinna och att termometern visar plus igen.

Marie
 

Blogginlägg information

Författare
Kjell & Britt-Inger
Read time
1 min read
Visningar
441
Kommentarer
4
Senaste uppdatering

Fler inlägg från General

  • 18 jan 2025
    Idag har jag fixat lite med hemsidan, ändrat lite detaljer m.m. Har även kollat med nya färdmål...
  • Viktkontroll
    Hej alla. En fråga, har någon här varit med om viktkontroll i Sverige när ni varit ute och kört.
  • Lissabon med barn, kan det gå?
    Ett besök i en storstad kan vara en utmaning men ännu större ett besök tillsammans med ett barn...
  • Söderhamn - Örnsköldsvik
    Hej alla HBK vänner Vi tänker åka sträckan Söderhamn - Ö-vik i vecka 33, och motsvarande område...
  • HUSBILSRESOR & ÄVENTYR
    Vilka är HUSBILSRESOR & ÄVENTYR? Vi heter Carina Ekroos och Håkan Söderman och sedan augusti...

Fler inlägg från Kjell & Britt-Inger

  • Buggträff i Gråmanstorp
    Vi sitter i husbilen och har precis ätit frukost. Vi är på träff i Gråmanstorp, buggkurs...
  • Nu har veden kommit
    Ja,nu har faktiskt våren börjat komma till Getinge. Snön har smält bort mycket och snödropparna...
  • Stängt!
    Idag var mitt jobb stängt! Vi fick inte vara på vårt fritids risk för takras. Tur att det är...
  • Vinter i Getinge
    Det var ett tag sen jag skriv något här, det har bara inte blivit av:) Idag har vi skottat snö...
  • Nu har granen åkt ut!
    Ja ni läser rätt:)Äntligen har jag fått igenom att granen skulle ut. Även om den fortfarande...

Dela detta inlägg

Tillbaka
Toppen