HBK-vinjett.JPG

Välkommen till Husbilsklubben.se
Vill du prova på "Ett måste i varje husbil"? Klicka på "Husbilsplatser" i den blå menyraden.
Våra demo-husbilsplatser finns i Göteborgs Norra Skärgård.

Mer information om programmet, klicka här.

Till startsidan
Vi erbjuder dig som tänker skaffa en husbil, är nybliven eller erfaren husbilsägare ett forum för att utbyta erfarenheter, trivsam samvaro, husbilsplatser, få tillgång till medlemsförmåner, mm.

Utan att registrera dig kan du vara HBK Gäst och läsa trådar och inlägg i den öppna delen av vårt forum. I din webbläsare, ange husbilsklubben.se och du kommer till vårt forum.

Utan kostnad kan du ta steget att registrera dig som HBK Intresserad och kan då skriva ett antal inlägg i husbilsrelaterade frågor och snabbt få svar från några av våra ca 15 000 medlemmar och lika många HBK Intresserade.

För att ta steget att bli HBK Medlem följ instruktioner på länken nedan:

Som HBK medlem får du:
  • tillgång till vårt forum med över 90 000 ämnestrådar med mer än 1 000 000 inlägg som byggts upp av våra medlemmar sedan starten år 2006.
  • tillgång till vårt register med mer än 9 000 husbilsplatser och mer än 1 700 tömningsplatser i Sverige och i Europa. Du kan i din PC/Laptop/surfplatta/smarta telefon via en kartbild välja och läsa information om platsen för att sedan klicka på "Navigera dit" och starta navigeringen till platsen.
  • delta i träffar som våra medlemmar arrangerar. Träffarna har olika teman, t ex Midsommar-firande, Surströmmingsträff, Kroppkakefest, Kräftskiva, Husbilsrally m.fl. teman. Vår Årsmötesträff, som alltid hålls under Kristi Himmelfärdshelgen och som är kostnadsfri, är vår mest uppskattade och besökta träff. Här bjuder klubben på husbilsmässa, utställning av husbilsrelaterade produkter, husbilsloppis, möjlighet att ställa frågor till HBK Styrelse och Webb-ansvariga, underhållning, dans och trivsam samvaro under tre dagar.
  • mer än 75 olika medlemsförmåner inom kategorierna Litteratur, Besiktning, Färjor, Kommunikation, Elektronik, Däck, Gasol, Drivmedel, Försäkring, Rabattplatser, Husbils- & Campingtillbehör och Service med rabatter på 10-25%.
  • sälja eller köpa vad du eller andra medlemmar har att erbjuda.
  • ta del av reseberättelser, besökstips, artiklar om intressanta och aktuella ämnen.
Vill du bli HBK Intresserad eller HBK Medlem? Klicka här: Husbilsklubben.se

Till startsidan
Välkommen till Husbilsklubben.se