• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

VIKTINTYG

K

Klaric

Guest
Hej

Har ett lite problem hur ska man fixa ett COC intyg på 4,5 ton när man har goldschmitt luftfjädring på en Dethleff 7071.
Har pratat med olika Dethleff återförsäljare som säger att det är problematiskt samt kostar en förmögenhet, Vad undrar jag ett litet papper +klisterlappen.
Problemet är att den är IMPORTERAD! Väldigt besviken på den svenska bilhandlar egoismen när det gäller import av både bilar + husbilar.
Pratade med Svensk bilprovning dom säger att det är vanlig med över lass på husbilar o husvagnar är detta sant? och här försöker man var laglig vad gör när
återförsäljarna håller på detta viss.
Var tvungen o lufta min känslor lite
Hälsningar Kenet
 

Ingrid o Pålle

HBK Medlem
Inlägg
7.129
Kommun
Uppsala
HBK-Nr
3493
Medlemskap
2025
Sv: VIKTINTYG

Förstår inte vad som är problemet. Alla svenskregistrerade Dethleffs-bilar är väl importerade?
 
Senast ändrad:
F

F.d. 9678

Guest
Sv: VIKTINTYG

2008 hade vi samma problem med vår dåvarande husbil, Dethleff Fortero som vi köpt i Tyskland - direktimort. Ovilja från Dethleff i Sverige gjorde att vi fick tips om att kontakta Dethleff i Danmark. Generalimportören för Dethleff Danmark var hjälpsamma och löste vårt problem med ett nytt COC per omgående.

Björn
 
K

Klaric

Guest
Sv: VIKTINTYG

Hej Björn

Har haft kontakt med en i Danmark men han säger att han bara kan hjälpa oss om en Svensk Dethleff återförsäljare skickar alla papper till honom.
Tack annars. Har lite kontakt med Tyska firmor vi hoppas det löser sig annars så får jag kör laglit på dom Tyska papperna i utlandet bara olaglig i Sverige.
 
Toppen