Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Jag har Varsam, deras försäkring gäller året runt med en lägre avgift på vintern och en högre på sommaren. Eftersom försäkringen gäller året runt kan man bo i husbilen när den är avställd, vilket andra bolag inte tillåter. Kanske ingen stor poäng, men kan va bra att veta. (ställer av gör man ju ändå för att slippa skatten) Fick dessutom bra rabatt på min personbil när den flyttas över. Ska bli intressant att se vad de går för när jag får en skada.Idag fick vi ett reklamblad rörande Varsam försäkringar.
Är det någon som har varit i kontakt med det bolaget i något ärende?
Så vore vi tacksamma om ni ville skriva några rader.
Kör lugnt o ha det gott
Anders & kristina
hej hade varsam i fjol hade skadeärende med inbrott de behandlade det utmärkt o snabbt trotts det hände i utlandet mycket bra hälsar hansIdag fick vi ett reklamblad rörande Varsam försäkringar.
Är det någon som har varit i kontakt med det bolaget i något ärende?
Så vore vi tacksamma om ni ville skriva några rader.
Kör lugnt o ha det gott
Anders & kristina
När jag frågade mitt bolag (LF) krävde de att spårsändaren var godkänd av StöldskyddsföreningenSåg att Varsam kräver spårsändare på bilar värda över 1,2M. Någon som vet vad de kräver för modell och kostnad?
Har tecknat försäkring i Varsam för vårt hus, bägge bilarna och husbilenSåg att Varsam kräver spårsändare på bilar värda över 1,2M. Någon som vet vad de kräver för modell och kostnad?
Dem försäkrar inga bilar över 1.75 miljonHar tecknat försäkring i Varsam för vårt hus, bägge bilarna och husbilen
Frågade vilket krav de ställde på spårsändar
Svaret var att de inte har några krav dessutom håller de på att ändra så det skall gälla för husbilar över 1,7 milj
Det här står i deras nuvarande villkor. Bra om de höjer värdet till 1,7M . Synd att man inte kan få offert på hemsidan utan måste ringa.Har tecknat försäkring i Varsam för vårt hus, bägge bilarna och husbilen
Frågade vilket krav de ställde på spårsändar
Svaret var att de inte har några krav dessutom håller de på att ändra så det skall gälla för husbilar över 1,7 milj
Det roliga är att det står 1.000.000 på produktfaktabladet. Blir till att läsa de fullständiga villkoren o se om det finns ett tredje alternativ därDet här står i deras nuvarande villkor. Bra om de höjer värdet till 1,7M . Synd att man inte kan få offert på hemsidan utan måste ringa.
Visa bilaga 226625
I de fullständiga villkoren står 1,2M och att spårsändaren ska vara godkänd av stöldskyddsföreningen.Det roliga är att det står 1.000.000 på produktfaktabladet. Blir till att läsa de fullständiga villkoren o se om det finns ett tredje alternativ där.
Visa bilaga 226626
Om du ringer 0500 101010 så får du ett korrekt svar. Sedan så får du gärna återkomma i tråden. Det är förändringar på gång men jag vet ärligt inte hur långt det är kommet.Vilket av dessa 3 bud gäller ??
Vi har dom och är nöjda i alla fall. Nu har vi ingen nytta av 182 för stunden men det ska tydligen komma inom det snaraste att köpa till.Glöm detta bolag finns ingen som kan ge ett svar på detta eller när dom har
infört 182 dgr