Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Har du tankat LPG:n söderut?Någon som vet varför gasolspisen
efter ett tag brinner med gulaktig låga. Kan det bero på munstycke eller något annat. Har idag bytt gasolfilter och det gör ingen skillnad. Kör med Lpgflaskor.
Brinner alla plattor/brännare på samma sätt?Jag har ju Truma gasolfilter och där finns ju filterpads. Sen sitter det skruvfilter också. Dom känns lite hårda. Dessutom inga problem med Aldepannan.
Du ser ju inte om pannan har gul låga.......Tycker även att pannan skulle krångla.
Filterpadsen samlar väl bara ev olja och det är skruvfiltret som ska rena gasen. Har du bytt det någon gång? Om inte föreslår jag byte av det.Jag har ju Truma gasolfilter och där finns ju filterpads. Sen sitter det skruvfilter också. Dom känns lite hårda. Dessutom inga problem med Aldepannan.