• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Var hittar man? Behöver hjälp.

F

F.d. 58882

Guest
Jag skall byta ut mina gamla solcellspaneler mot nya. Jag hade tänkt använda befintliga fästen utan att flytta dom. Mitt problem är jag inte hittar några monokristallina med samma mått. Dom 3 som ligger på HB-taket idag har måtten 1188 x 528 x 35. Finns det någon på forumet som vet? Alla tips mottages tacksamt.

Bennie
 

Marianne & Ranko

HBK Medlem
Inlägg
5.322
Kommun
Göteborg
HBK-Nr
12537
Medlemskap
2028
Sv: Var hittar man? Behöver hjälp.

Bennie, dina nuvarande mått låter lite åldersstigna. Jag hade helre köpt "pianotråd" och sågat bort gammal sika (lim under dina nuvarande fästen), sen hade jag hittat "A" klass panel(er) och monterat enligt alla konstisens regler med en bra MPPT regulator (helst en booster) som laddar även stasrtbatteriet. Det är vad jag hade gjort!
 

Conny & Ingmari

HBK Medlem
Inlägg
515
Kommun
Mönsterås
HBK-Nr
11119
Medlemskap
2025
Sv: Var hittar man? Behöver hjälp.

Verkar vara nonstandard nu, men har de verkligen blivit sämre? Har mätt förr på paneler som suttit upp många år och efter lite skurning så har de vaknat till liv som förr. Kanske bättre bodelsbatterier som absorberar mera och då verkar panelerna trötta?

Med vänlig hälsning, Conny J
 
F

F.d. 58882

Guest
Sv: Var hittar man? Behöver hjälp.

Bennie, dina nuvarande mått låter lite åldersstigna. Jag hade helre köpt "pianotråd" och sågat bort gammal sika (lim under dina nuvarande fästen), sen hade jag hittat "A" klass panel(er) och monterat enligt alla konstisens regler med en bra MPPT regulator (helst en booster) som laddar även stasrtbatteriet. Det är vad jag hade gjort!

Ja, dom är väldigt gamla så det lutar åt dessa https://prevent-germany.com/solarmodul-100w-solarpanel-12v-fuer-wohnmobil-4-busbars från PreVent. 92 euro eller 880:- är ju ett bra pris.Någon MPPT hade jag inte tänkt att skaffa utan fortsätta använda den Cetek s250 dual som jag har idag. Problemet blir att få bort all Sika-aktig massa utan att skada plåten. Jag får väl starta en ny tråd & fråga om någon vet hur man kan gå tillväga.

Verkar vara nonstandard nu, men har de verkligen blivit sämre? Har mätt förr på paneler som suttit upp många år och efter lite skurning så har de vaknat till liv som förr. Kanske bättre bodelsbatterier som absorberar mera och då verkar panelerna trötta.

Jo, dom är nog lite trötta men det har även trängt in vatten i panelerna. Att måtten inte verkar gå att uppbringa tyder väl på att dom har många år på nacken. Även fästena verkar hårt anfrätta av sol & vind.
Batterierna däremot som är vanliga bly/syra verkar vara ganska nya.
Dom är testade & i bra form.

Bennie
 
Toppen