Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Vilka var "Aha-upplevelserna"? Vad var slutsatserna? Lämna inte oss andra med en "cliff-hanger" på det här sättet.Fantastiskt bygge där man inte sparat på något, priset är nog därefter.
På tal om CO2-mätare så har jag haft det denna säsong och den visar direkt om ventilationen är (o)tillräcklig. Fått ett antal aha-uppleveveser när man ser vad som påverkar co2-nivån i husbilen. Tror det kommer att bli vanligt för att styra ventilationen i bilar i framtiden.
Det märks direkt att det är ett amerikanskt bygge.Hittade nedanstående film på Ytube
Här bygger man en husbil som går att serva och reparera fullt ut, vilket jag inte sett.
Nya idéer kring värme ventilation vatten etc
Massor av tips för den som vill bygga / bygga om
Troligen kör man 120V genomgående till det mesta förutom värme på diesel,4 litiumbatteri väger inte mer är vad som finns i en svensk bil, 2gasolflaskor samt 2batterier.Det märks direkt att det är ett amerikanskt bygge.
1. Det verkar inte finnas någon begränsning på hur mycket saker och ting får väga. T ex har man 4 (!) batterier i batteri-banken från start.
2. Ingen gasol. Hur lagar man mat i den här bilen? Mikrovågsugn, javisst, men spis?
Kanske är det så, men man märkte det även när den mekaniska konstruktionen gicks igenom.Troligen kör man 120V genomgående till det mesta förutom värme på diesel,4 litiumbatteri väger inte mer är vad som finns i en svensk bil, 2gasolflaskor samt 2batterier.
Vilka var "Aha-upplevelserna"? Vad var slutsatserna? Lämna inte oss andra med en "cliff-hanger" på det här sättet.![]()
MVH
Hans
Jo det där med spisen har jag också tänkt på. Försöker alltid komma ihåg att öppna fönstret ovanför spisen i vädringsläge när spisen är igång. Bra att få det bekräftat!Haha där blev nyfiken!
Ju kallare ute ju mer ventilation blir det, kanske självklart. Men om man ställer bilen mot vinden när det blåser ordentligt så blir det verkligen mycket ventilation. Och hur mycket som 2 lågor på gasolspisen påverkar, öppnar nu alltid för mer ventilation när spisen går. Och att det snabbt, om man inte tänker sig för, går upp till 1000-2000ppm co2. Man bör hålla sig under 1000ppm för att luften ska anses vara ok.