• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Tysk gasolslang till svensk koppling!

Lasseboy

HBK Medlem
Inlägg
1.433
Kommun
Borås
HBK-Nr
11736
Medlemskap
2026
Har ställt denna fråga sist vi importerade en husbil från tyskland men hittar inte tråden.
Vad är lättast att göra för att kunna använda svenska gasol flaskor?
Är det nån adapter?
 

tordan

HBK Medlem
Inlägg
1.228
Kommun
Motala
HBK-Nr
22905
Medlemskap
2025
Vet inte riktigt hur problemet är för din del, men själv bytte jag helt enkelt slang anpassad till svensk flaska.
Den tyska delen har jag sparat och kan använda ihop med den tyska flaskan vid behov. Bara att skifta.
Kanske inte är det som du efterfrågar egentligen?
 
F

F.d. 58882

Guest
Truma har bara en standardgänga så det är slangen som behöver bytas eller en adapter, spelar ingen roll vilket eftersom båda sätten fungerar.
 
Senast redigerad av en moderator:

Leffe M

HBK Medlem
Inlägg
502
Kommun
Malmö
HBK-Nr
15414
Medlemskap
2025
Hej Jag har två gasolflaskor en tysk ock en svensk , har adepter på den svenska Byter ibland min tyska gasolflaska till ny på byggvaruhus i tyskland ( billigt)

Leffe
 

Wberger

HBK Medlem
Inlägg
3.236
Kommun
Lund
HBK-Nr
2577
Medlemskap
2025
Billigast adapter Tysk till Svensk , Tysk är bra att ha kvar då gängan till denna passar på
den kran som behövs om du i framtiden skulle behöva en Spansk flaska.
 
F

F.d. 59509

Guest
Jag köpte adaptrar och behöll de tyska orginalslangarna. Trumas slangar är dyrare än adaptrar samt skall bytas var 6e år, så de får hänga med tills det är byte.
Då vi kör en del nedåt Europa så använder jag mina tyska tuber medan jag här på hemmaplan har de svenska tuberna med adapter.
svenskreducerventil.jpg
 
F

F.d. 59502

Guest
Enligt Truma (citat från deras web):

Enligt tyska DVGW arbetsblad G 607 ska tryckregulatorer och slangledningar bytas senast tio år efter tillverkningsdatum.
I Frankrike måste gasslangar bytas ut redan efter sex år.

MVH
Hans
 
Toppen