• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Tv antenn + Solcell

  • Startad av Startad av sunrise
  • Startdatum Startdatum
S

sunrise

Guest
Hej på er,
Mitt första inlägg i en helt fantastisk samling av kunskap om husbilar, själv har jag kommit hem alldeles nyligen från Tyskland med min första husbil en ny Bürstner Ixeo 726 Plus.
Känns helt underbart men det är också mycket som skall ordnas innan premiärturen, först en tv + antenn sedan en solfångare.
Det är väl komplicerat att ta upp hål i taket för att sedan få det att inte läcka och var någonstans i taket?
Skall man överlåta detta till någon el-snubbe eller går det att fixa själv?
Många frågor och det finns förstås inget enkelt svar men tacksam för synpunkter.
 
Sv: Tv antenn + Solcell

Hej på dej
Jag tycker du skall fråga JR larm om detta så du inte gör
nåt galet på nya bilen:wideeyed:
det ligger ju nästan där du bor ju.
(dom e görbra)

/Moberg
 
Sv: Tv antenn + Solcell

Hej!
Grattis till val av husbil, vi köpte en likadan i november och ser fram emot att använda den. I vår fanns det från början en antenn, vilken är monterad i skåpet ovanför sängen efter toaletten.

Kerstin o Kaj
 
Sv: Tv antenn + Solcell

Känns helt underbart men det är också mycket som skall ordnas innan premiärturen, först en tv + antenn sedan en solfångare.

Du menar nog solpanel=producerar ström/spänning.
Solfångare värmer vatten.
Tv-antennen brukar man montera så att röret går ner i garderoben.

Jojje
 
Tillbaka
Toppen