• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

truma-panna

L

Leif Drott

Guest
Hej, har i vår husbil en truma panna som ej vill starta har kollat allt som jag kan tänka utan att hitta något fel och inser att jag behöver någon "specialist"
verkstad eller privat. Någon som vet, bor i Uddevalla,tacksam för tips.
6320
 
F

F.d. 53081

Guest
Sv: truma-panna

Sist vi var ute slutade pannan att funka när jag bytte inställning från värme till varmvatten och värme för fort. Ingen lampa lyste. Vanligtvis om inte pannan startar lyser den röda lampan. Men det blev nån sorts låsning när jag bytte inställning för fort. Efter att jag brytit strömmen till pannan. Endera genom att slå av elpanelen eller ta bort säkringen på pannan så funkade den igen.
 
F

F.d. 53392

Guest
Sv: truma-panna

Exakt samma sak hände oss när vi var ute förra helgen. Tog loss luckan på pannan för att komma åt säkringen och såg då en röd lysdiod som blinkade. Detta visade sig vara en felkod och som betydde något i stil med "spänning för låg". Kopplade loss bodelsbatteriet i några sekunder och sen kom den igång igen.
 
Toppen