• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Torkarblad till Knaus Sunliner

Rockbilen

HBK Medlem
Inlägg
8
Kommun
Växjö
HBK-Nr
33869
Medlemskap
2025
Jag har letat mig fördärvad efter torkarblad till min Knaus Sunliner . En Fiat Ducato 2001
Någon som har tips på vart de går att hitta
 

Bilagor

  • IMG_0686.jpeg
    IMG_0686.jpeg
    1,4 MB · Visningar: 34
På min gamla Hymer är det Volvo lastbilstorkare, de var dock för dyra, jag fick dit Biltematorkare, de var något längre, men fungerar, så kolla t.ex på Biltema, ta med ett av dina gamla in och jämför.
 
Mät längden på dina gamla blad. Kan vara olika längd på höger å vänster.
Närmsta mack har nog din längd tror jag.
Bra tips ska kolla det men det är mer infästningen som inte är kompatibel . De flesta verkar ha en krok och det går inte fäst med mitt som man sätter över och skruvar på
 
På min gamla Hymer är det Volvo lastbilstorkare, de var dock för dyra, jag fick dit Biltematorkare, de var något längre, men fungerar, så kolla t.ex på Biltema, ta med ett av dina gamla in och jämför.
Biltema har inget bra utbud på större blad längre tyvärr
 
Bra tips ska kolla det men det är mer infästningen som inte är kompatibel . De flesta verkar ha en krok och det går inte fäst med mitt som man sätter över och skruvar på
Biltema följer det med 3-4 olika fästen som man byter ut som passar till armen
 
campingwagner.de har lösa gummin - kräver att metalldelarna passar och inte är slitna.
 
En notis: Refillgummi till HD-blad (Heavy Duty lastvagnar) är inte detsamma som hos vanliga torkarblad. Dessa brukar vara mycket grövre.

Som tidigare påpekat så är bladen på bilden av typen lastbilsblad (eller bussblad, beroende på längd) och de fästes med sadelfäste, mest troligt 16 mm bredd.

De flesta typer av sådana blad kommer med adapters för olika bredder, såsom 16mm, 20mm och 25mm.

Om spolarslangen sitter med extra clips på torkarbladen, så bör man kontrollera ifall dessa går att återanvända, annars köpa blad som inkluderar dessa i förpackningen.

Att notera, det är främst konventionella torkarblad med metallram som finns att tillgå här, flatblade (ramlösa blad) är ovanliga när det gäller sadelfäste. En del personer verkar dock vara kreativa och borra hål i plasten på flatblade blad, för att fästa dem som ett bygelfäste/sadelfäste... dock inte kul om fästet går av och torkararmen slår ner mot glaset. Som vi alla vel, så kan det vara en mardröm att hitta vindrutor till helintegrerade husbilar.
 
Tillbaka
Toppen