F
F.d. 4454
Guest
Hur brukar ni göra för att tömma vattensystemet inför den iskalla vintern? Vattentanken är självklar men kranar, slangar och dusch t ex? Och förstås vattenpumpen.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

och fick inte tömt ur vattnet när vi komm hem, på natten som komm var det 5 - munstyckena i kranarna låg i vattenhon, is i ledningen, det mesta av vattnet hade runnit ut via frost skyddet, men när jag hade tinat upp bilen, och skulle "köra" ut resten vattnet i ldningarna, så går inte pumpen som ligger i vattentanken
.