• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Tömma resterande Metanol ur EFOY-dunkar

Belar

FD HBK Medlem
Inlägg
1.934
Kommun
Västerås
HBK-Nr
1945
Medlemskap
2023
När en dunk är slut finns det ofta någon dl Metanol kvar i dunken, vilket ger två problem. Dels kan man inte kasta dunken i plaståtervinningen direkt och dels kan man inte utnyttja all Metanol.

Så här kan man lösa det:

När man har (minst) två "tomma" dunkar tar man fram en liten kniv.
P1170659.JPG

Skär försiktigt i den lilla "brottanvisning" som finns - det är bara limmat i någon millimeter.
P1170661.JPG

Lyft sedan upp insatsen - klart!
P1170662.JPG

Gör sedan lika dant med den andra, häll över resten från den ena dunken i den som fick "snyggast" snitt, och spara sedan den för kommande rester och använd den sedan som vanligt i husbilen.
/Bertil
 
Sv: Tömma resterande Metanol ur EFOY-dunkar

Jeg har tatt vare på en M5 av første serie - de var ikke limte. Samler opp slumpene i den - det er igjen litt over 1 dl i en M10 når den er tom.
 
Tillbaka
Toppen