• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Tömma färskvattnet

F

F.d. 50247

Guest
Har läst att en del tömmer färskvattensystemet med våtdammsugare nu innan vintern, låter som en bra idé att få ut det sista.. Men hur går ni praktiskt tillväga???
Vill gärna testa nu inför vintern, så jag vore tacksam för råd och tips..
Stort tack på förhand
Vänliga hälsningar
 
F

F.d. 52943

Guest
Sv: Tömma färskvattnet

Jag använder en bit gummislang (avtappningsslang från Biltema) som passar på dammsugarröret. Klämmer åt slangen med händerna runt kranarna. Skruvar bort dushstrilen och klämmer åt runt dushslangen.
(Använder för övrigt en lite längre bit av samma slang till gråvattenavtappningen när det inte går att köra in över brunnen)
 
Toppen