• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Stulen Husbil, inte vanligt

Wberger

HBK Medlem
Inlägg
3.236
Kommun
Lund
HBK-Nr
2577
Medlemskap
2025
Man satt kaffet i halsen när man ena dagen läste om en stulen husbil i Spanien och nästa dag flöt en husbil i göta älv. Min uppfattning har varit att stölder av husbilar från privatpersoner är mycket ovanliga. Bedräger och stölder från firmor men då har ju tjuven fått eller stulit nycklar.

Tryggheten fick sig en knäck när jag först trodde att tjuven manipulerat IMOBILISERN , men det visade sig att det var en nyckel som gjorde detta.

Min fråga är finns det husbilstölder där man manipulerat det elektroniska stöldskyddet?
 
W

Weckman

Guest
Tekniken är otrolig. Mina nycklar till våra bilar ligger i en skyddad nyckel väska, helt idiotsäker Anti skimning.
Doozern eller väskan i filmen snor din nyckel info på 10m och 1 m tjock tegel vägg.

 
Toppen