Sv: Snabbt hittad
Ja när det gäller att vara först att logga en cach så gäller det att utmana naturen och dygnets alla timmar bara för att notera *{FTF]*, kul att du lägger ut egna cacher vi "Team Postis" har varit dåliga på det, men vi planerar att lägga ut några i området Vargön - Trollhättan. Beträffande att vara först ser vi resultatet på detta kort fyra cachteam samlade runt en "Manick" på ett industriområde på Stallbacka KL. 07,oo en lördagmorgon i januari 2009 och ändå var vi inte först. Vi hade varit där på kvällen innan och då jobbade man på kontoret bakom och tittade lite misstänkt på oss så vi avbröt intresset för den gamla maskinen och återkom på morgonen dagen efter då det var lördag samt att kontoret var tomt men dock för sent att vara först.

Och nu under lördagen var det ju varmt och vackert väder så vi tog en längre promenad i Skogaryds området (ligger mellan Trollhättan-Uddevalla) där har det placerats en serie (ca:20 st) av mycket påkostade och roliga cacher som är ett äventyr för de yngre cacharna. Eftersom vi bara har 3 st kvar började med en promenad på 2 km och träffade på "Hästen från Troja" gömt inne i en tät grandunge. Och på återvägen fanns ett perfekt fika ställe.
Därefter hade vi en cach 300 meter från bilens parkering där passerade vi genom en vacker trollskog och vi fann även lite kantareller både tratt och vanliga, väl uppe på höjden så fann vi en bur med en gorilla samt loggboken och stax intill var det ett älgpass med en stol utplacerad kan det vara så att efter älgjakten passar älgen stolen på älgpasset? Nää..den var dålig.
Klicka för att få större bild.
