• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Släpvagnskontakt

Magnus o Irene

HBK Medlem
Inlägg
27
Kommun
Tierp
HBK-Nr
1659
Medlemskap
2025
Höger blinkers har försvunnit från släpvagnskontakten. Var hittar jag anslutning o säkring
Kabe 810 2018. Släpvagnsuttaget är fabriksmonterat. mvh Magnus Johansson
 
Är det den gamla 7 poliga?
Oftast är problemet dålig kontakt i stiften.
Anslutningarna är oftast anslutna till resp lampa bak på bilen, därmed finns inga extra säkringar för släpvagnskontakten.
Funkar höger blinkers på bilen då?

Roysan
 
13 polig. Inget fel i kontakten. Bilens blinkers ok tills jag ansluter släpet. Då blir det snabblink. En mångledatkabel går hela vägen fram o försvinner upp under motorhuven. Går ej att följa. Köpt bilen ny med monterad krok o uttag.
 
Är det den gamla 7 poliga?
Oftast är problemet dålig kontakt i stiften.
Anslutningarna är oftast anslutna till resp lampa bak på bilen, därmed finns inga extra säkringar för släpvagnskontakten.
Funkar höger blinkers på bilen då?

Roysan

Inte på 2018, då har det varit CanBus i flera år, går inte att felsöka som de gamla med old school-metoden.
Det krävs ett speciellt kontrollverktyg, kostar från 2k upp mot 15k, de gamla för en femhundring fungerar inte, fast de är 13-poliga.
 
Har tidigare fungerat. Gäller inte släp utan en cykelhållare som är ansluten i släpvagnskontakten . Felsökningen kommer att ligga nere under helgen. Har under hela mitt yrkesverksamma liv hållit på med mätning o igångkörning av elektriska anläggningar så mätning är inte problemet utan var jag ska mäta. Det gäller bildelens elsystem, inte bodelen med bussar od. Söker vart säkringsboxarna är placerade. Hittar två under ratten men det ska finnas minst en till. Eftersom det är fabriksmonterat är kabeln till kontakten ansluten där. Återkommer troligen under helgen och rapporterar ev framsteg.
 
Under motorhuven på förarsidan brukar det också sitta säkringar, även i höger B-stolpe.
 
Tillbaka
Toppen