• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Skönt i bilen.

  • Startad av Startad av F.d. 50663
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 50663

Guest
Våran första helg i bilen denna höst. Mörkt å havet stormar utanför. Varmt å skönt i bilen. God mat i från omnian. Kyckling med rotfrukter och avokado till förrätt. Att åka husbil denna tid på året är underskattat. Lugnt, skönt och fruktansvärt mysigt.// Magnus å Åsa
 
Sv: Skönt i bilen.

Visst är det!

Vi är just på hemväg efter ett par veckors höstsemester. Lugnt på vägarna och lätt att hitta nattparkeringar. Inte så många husbilar eller husvagnar på vägarna. Detta med semester på hösten eller kanske på våren har vi praktiserat en tid och funnit det vara mycket praktiskt och avkopplande.

Men ibland kan man ha otur. Just denna semester till Norge har bjudit på en del utöver det vanliga (för vår del).

Först drabbades vi av idogt regnande och storm ute vid Atlanterhavsveien.

Sedan kolliderade vi med en utskjutande mojäng på en färja så vi nästan fick hål i taket. Vi hade dock tur att det bara blev ett litet jack men inget genomgående hål.

Därefter gick pannan sönder så vi bara hade varmvatten men ingen värme i bilen. En morgon var det kallare i bilen än i kylskåpet.

Detta följdes av att vi hittade en död älg invid vägen som antagligen fällts av tjuvjägare eftersom älgjakten inte börjat än (i det området).

Och nu har vi haft inbrott i bilen! Dock inte så mycket som blev stulet, några hundralappar och kontokort som inte blivit använda innan jag spärrade dem.

Nu får vi hoppas att det inte blir mer. Statistiskt sett kommer framtida resor att bli rena drömmen efter detta. Det ser vi fram emot!
 
Sv: Skönt i bilen.

Hoppas ni bara råkar ut för trevliga saker hädanefter.
Vi håller tummarna.
Själva hoppas vi kunna åka i väg så fort vi får vår plåtis, förhoppningsvis hämtar vi den på onsdag, sedan ska den "möbleras" och kanska vi kan åka på fredag! Mot Danmark, sedan får vi se vart!
 
Sv: Skönt i bilen.

Hejsan Michael ! Himla tråkigt med Era upplevelser, men hoppas att det bara kan bli bättre hälsar
Hasse & Ingegerd
 
Tillbaka
Toppen