• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Problem med bodelsladdning

  • Startad av Startad av F.d. 52938
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 52938

Guest
Hej på er!

Är det någon som vet var bodelsladdaren sitter? Jag har en Burstner t 620 1989 årsmodell, allt har funkat perfekt tills nu i helgen då vi stog vid en elstolpe men fick ingen laddning så både bil och bodelsbatterierna tömdes.
Jag hadde 220 i utagen men som sagt fick ingen laddning !
Tacksam för alla tips.

Mvh Frank 59
 
Sv: Problem med bodelsladdning

Låter konstigt att bilbatteriet drog ut, vad kör du på detta.
Normalt är det bara bilradion som går på detta batteri, och den tar ju nästan ingen ström.
 
Sv: Problem med bodelsladdning

Hej.
Du har inte kommit åt automatsäkringarna till inkommande 220?
Jag hade det en gång i vår förra bil, då vi hade varit i Habo och familjen hade lassat godislådor vid säkringarna och slagit av dom.
Tog mig en dryg 1/2-timme att hitta.

Men som JanneEkan påpekar är det väldigt konstigt att startbatteriet drog ur.

M.v.h Åke
 
Sv: Problem med bodelsladdning

Hejsan Janne,

Är cigarett tändare ansluten till startbatteriet eller går det på bo batterierna ?
 
Sv: Problem med bodelsladdning

Hej igen!
Jag har ingen ciggtändare till bodelsbatteriet. Det ända som varit på från bil batteriet är bilstereon men det brukar vara så och har alltid funkat.
Inga automat säkringar har säkrat ur . Dessa har jag kollat. Det måste sitta några andra säkringar mellan 220v och laddare- batteri, men var letar man bodelsbatteriet sitter under passagerarsätet men var sitter laddaren?
Mvh Frank59
 
Sv: Problem med bodelsladdning

Hej
jag tror den är under någon av sittplatserna i bodelen. Ex: sitter min laddare under samma soffa som vattentanken är.
Poul-H
HBK 315
 
Sv: Problem med bodelsladdning

På min burstner som jag hade tidigare, satt laddaren på golvet i skåpet bredvid kylskåpet. Säkringerna satt i garderoben.
 
Sv: Problem med bodelsladdning

Hej !
Har letat överallt,och se på fan trägen vinner hittade både laddare och fel:
en säkring va kass och nu är den bytt och allt är som det ska!

Tack alla för användbara tipps!!!!:music-icon::music-icon::music-icon::music-icon::music-icon::music-icon::music-icon:

Mvh Frank 59
 
Tillbaka
Toppen