• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Parkera - felparkera - utfärda p-böter vid egentillverkad förbudsskylt?

Gunillas Kenth

HBK in Memoriam
Inlägg
13.484
Kommun
Hässleholm
Jag har läst eller hört att man inte kan utfärda parkerings-böter/avgift på en offentlig parkeringsplats om inte förbudsskyltningen överensstämmer med lokala ordningsstadgan (eller vad det heter). T ex tilläggstavla som rör vissa fordonsslag. Kan det stämma?
 
Senast ändrad:

Jan K

HBK Medlem
Inlägg
1.720
Kommun
Kristinehamn
HBK-Nr
17820
Medlemskap
2029
Lokala ordningsstadga kan det inte vara. Lokala trafikföreskrifterna (eller något liknande namn) ska överensstämma med skyltningen. I alla fall i vissa fall. Hastighetsbegränsningar vet jag säkert.
 
Toppen