• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2026 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Omnistor Bike Lift

  • Startad av Startad av F.d. 8036
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 8036

Guest
Våra Skeppshultscyklar är ju hur bra som helst men dom väger ju ton när dom skall upp på det höga cykelstället bak. Har ingen lust att köpa nya lättare cyklar och kom istället att tänka på att Omnistor har ju ett cykelställ som man kan veva/hissa upp och ner.

Någon som har erfarenhet av hur detta fungerar? Går det bra med veven eller ska man satsa på ett ställ med 12 volts drift?
 
Sv: Omnistor Bike Lift

Hej Skipper vi har ett sådant ställ men jag tycker att det går ganska skapligt
med veven men det hade inte varit helt fel att ha den motordriven .
Fastän du bör betänka att där inte är någon jätte lyfthöjd
Mvh Jörgen
 
Sv: Omnistor Bike Lift

Hej. vi köpte en sådan till en tidigare bil, den var hur bra som helst, behövs lite planering inn man monterar den så att den går ända ner,
Lycka till, köp med 12v
 
Sv: Omnistor Bike Lift

Så var det eldrivna cykelstället monterat och klart. Lyfthöjden blev nu bara ca 35 cm. Hittade ett ställ hos en handlare som hade felbeställt så jag fick riktigt bra rabatt plus att jag fick sålt mitt gamla på blocket.
 
Tillbaka
Toppen