• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Ni med Burstner och Golvvärme

F

F.d. 5898

Guest
Hejsan
Jag har precis köpt en nästan ny Quadro 664 -09 och med golvärme.
Men jag känner mig lurad eller så är den trasig.
Golvet i min bil är i 2 nivåer , lite högre vid sittgruppen.
Golvvärme finns men endast i låga delen , men vid sittgruppen där man är längsta tiden fungerar det ej.
jag har frågat Östgöta Camping men ännu inget svar....Vad har ni för erfarenheter.
Jag tror min bil är samma som lite andra burstner förutom den nedsänkbara sängen i mitten av bilen.

Mats o Cilla
 
Sv: Ni med Burstner och Golvvärme

jag kan tänka mig att du blir besviken på den golvvärmen östgöta camping säljer även bilar med riktig golvärme.
 
Sv: Ni med Burstner och Golvvärme

dom säljer även travelmaster som har ritig golvvärme byt till en sådan såä problemet med golvvärme lös för all framtid.
 
Senast ändrad:
Sv: Ni med Burstner och Golvvärme

Finns det någon här ute som har en Burstner som kan ge sina erfarenheter , skall det inte vara värme även vid bordet och sittgruppen, nu var det liksom inte tänkt att byta husbil efter att jag enbart haft den i 3 dagar......
 
Sv: Ni med Burstner och Golvvärme

Hej!
Kan vara så att delen under bordet värms med el när man står kopplad till nätet?

Hasse A
 
Sv: Ni med Burstner och Golvvärme

Hela golvvärmen skall vara på el , men som sagt det blir inte varmt under bordet där man sitter längsta tiden .Skall bli intressant att höra vad Östgöta camping har att säga om det när de får svar från Burstner
 
Sv: Ni med Burstner och Golvvärme

Kan det vara så att golvvärmen finns i det undre golvet även under sittgruppen? Då lär det ju ta betydligt längre tid innan det övre golvet där blir varmt?
 
Senast ändrad:
Sv: Ni med Burstner och Golvvärme

Är det på det viset så är det ju en riktig konstruktionsmiss för att man skall ju ha den i det golvet man går på/har fötterna på .

Är golvvärmen vattenburen eller 230v ? Att ha golvvärme på 12 volt går ju knappast för det skulle ju suga ur batteriet på några timmar .
 
Sv: Ni med Burstner och Golvvärme

Bra inlägg det säger det mesta på den frågan tyvärr.
 
Sv: Ni med Burstner och Golvvärme

Jag har nu fått ritningar och de visar att det skall vara golvvärme även vid gången fram till hytten , men tyvärr inte under bordet där jag skulle vilja ha det , Men nu är det så att under bordet och gången är golvet höjt ca 1 dm och då tycker de att golvet ej blir så kallt.
Och det roliga eller hur man nu skall säga så ligger golvvärmen i det undre golvet och inte gör någon nytta utan bara drar ström.
Men hur kan man då i reklamen skriva Vinterpaket med golvvärme och utan stjärna som riktar sig till det finstilta som är så smått att det ej går att läsa , där borde det stå att det ej gäller delar i husbil med dubbelgolv.

Nu har även det seriösa Östgötacamping bytt mitt bodelsbatteri då det ej var som det skulle , men de har satt in ett Startbatteri ????
Kan nämna att det inte är första gången de tabbat sig....

Mats O Cilla
 
Tillbaka
Toppen