• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Montering av solcell

Affezell

HBK Medlem
Inlägg
4.029
Kommun
Söderhamn
HBK-Nr
4542
Medlemskap
2025
Hej
Antagligen dum fråga men bättre att fråga.:spinny:
Spelar det någon roll var på taket man monterar solcellen ?:):)
 
Sv: Montering av solcell

Jag har min monterad så kabelgenomföringen kommer ner fint längd med kanten på väggen skymt av ett skåp .
Sedan går kabeln rakt ner till elektroblocket .
 
Sv: Montering av solcell

Vår är monterad så att kablarna kommer ner i skåpet ovanför kylen för vidare gång över dörren, igenom en vägg och ner i lådan där laddaren sitter
 

Bilagor

  • 005.JPG
    005.JPG
    669,3 KB · Visningar: 16
  • 007.JPG
    007.JPG
    1,1 MB · Visningar: 13
Sv: Montering av solcell

Montera panelen där den sitter fast - och praktiskt. Oftast är luckor och annat otyg i vägen för en bra placering.
 
Sv: Montering av solcell

Min solpanel är placerad längst bak på min "plåtis" på så sätt att jag kan fälla upp den mot solen då det behövs.

Finns ett foto i en ca 5-6 år gammal tråd ang solpaneler.
 
Sv: Montering av solcell

Tänk på att om du placerar den så ex tvantennen skuggar del av panelen så sänker den kapaciteten på övriga celler till samma nivå. Får du skräp på en cell så drar det ner de andra till samma nivå. Detta enligt vad jag läste mig fram till när jag satte på mina solceller.

Åke
 
Tillbaka
Toppen