• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Mapsource

  • Startad av Startad av F.d. 52943
  • Startdatum Startdatum
Sv: Mapsource

Om jeg husker rett fra de par gangene jeg har hjulpet til med installasjon av MapSource så må en koble GPSen til PCen for å kjøre installasjonen. Det blir da lagt inn på PC de kart som hører til den GPS en kobler til. Senere ligger serienummeret i Mapsource også.
 
Sv: Mapsource

Det stämmer Rolandn, eftersom du har en GPS som är registrerad så godkänner Garmin din dator och du kan uppdatera kartor och Mapsource.

En del GPS:er har begränsat minne och om man väljer att ladda ner i både enhet och dator så kan nerladdningen avbrytas med ett meddelande "För lite minne" eller något liknande.

Därför är det bäst är att först ladda ner kartan i enbart datorn och sedan från datorn/Mapsource ladda in de kartor/områden i GPS:en som man för tillfället behöver.
 
Sv: Mapsource

Har löst problemet - hittade den gamla kartuppdateringsfilen från Garmin. Kunde använda den igen för att installera igen och valde då att installera bara på (den andra) datorn. Gick igång direkt utan problem.
 
Tillbaka
Toppen