• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

LiFePO4 Lithiumbatteri

gosjos

HBK Medlem
Inlägg
48
Kommun
Malung
HBK-Nr
9260
Medlemskap
2026
Har 2st Topband lithium 96 ah två år gamla . Appen har tidigare visat bägge var för sig
nu visar den bara ett batteri. Är det fel i appen eller har ett batteri lagt av ?
 
Låter troligt att en blåtand har lagt av eftersom den funkade tidigare. eftersom de är pararellkopplade så har de troligen lika energi kvar om du de är balanserade.
 
Du tror att batterierna är ok ?
Ett sätt att bli säker är att var för sig ladda batterierna fulla och sedan ansluta en förbrukare till dem som får dra ur dem, samtidigt som du mäter spänningen. Om BMS i båda batterierna fungerar ska de båda slå av batteriet vid den programmerade spänningsgränsen.
 
Koppla bort en jordkabel, mät spänningen på batterierna separat. Har båda spänning som är ganska lika då är det ok.
 
Tillbaka
Toppen