• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Lite små problem på hem väg.

Lasseboy

HBK Medlem
Inlägg
1.445
Kommun
Borås
HBK-Nr
11736
Medlemskap
2026
Efter en lyckad helg Hos släkt och vänner vänmde vi nosen hem.
Efter att jag tankat så började bränslefilter lampan lysa.
Stannade vid vägkanten och gogglade på hur farligt detta är.
Efter ett tah bestämmde vi oss att köra vidare, efter ca 15 mil släktets lampan.
Vi stannade för lite mat och när jag startade bilen tändes lampan igen, så hhöll det på hela resan ner till borås.

Nån som vart med om detta, klan det va nån sensor eller är det vatten i den så man behöver tömma den? Finns det nån skiss så man hittar skiten ?
Fiat duactao 1,9 tdi år 2001
 
F

F.d. 661

Guest
Sv: Lite små problem på hem väg.

Jag har fått berättat att den lampan är just för att tala om att det är vatten i filtret. Köp ett nytt bränslefilter för säkerhets skull. Kostar inte många kronor.
 
F

F.d. 24443

Guest
Sv: Lite små problem på hem väg.

Givarn sitter ibotten på bränslefiltret.. Men som föregående talare skrev, byt bränsle filtret. Det ska ju ändå göras imellanåt. Det händer att den givarn felar ibland också. Men börja med filtret. :)
 
Toppen